Zadzwoń do nas: +48 58 351 37 91

Darmowa wysyłka każdego zamówienia!

Refluks – czym jest?

Refluks to przypadłość, która związana jest z cofaniem treści żołądkowej  z powrotem do przełyku. Zwykle pojawia się wtedy zgaga, a objawy nasilają się w pozycji leżącej lub po obfitym posiłku. Co to jest refluks? Jak go leczyć? Dowiesz się z tego artykułu.

Rodzaj refluksu Charakterystyka
refluks żołądkowo- przełykowy wywołany przez nieprawidłową pracą zwieracza przełyku
refluks żółciowy treść pokarmowa cofa się z dwunastnicy z do żołądka
Ziola na zylaki

Wypróbuj
SKUTECZNĄ MIESZANKĘ ZIÓŁ NA REFLUKS RefluxoHerbs

Refluks żołądka – czym jest, ile osób choruje?

Przy refluksie żołądka pojawia się zwracanie kwaśnej treści żołądka z powrotem do przełyku. Dzieje się tak, ponieważ zostaje obniżone napięcie zwieracza dolnego przełyku. Jako zdrowy element układu pokarmowego zamyka światło tego narządu po przesunięciu pokarmu do żołądka. W przypadku gdy przez dłuższy czas kwaśna treść z żołądka jest zarzucana do przełyku, może rozwinąć się tam stan zapalny. Refluks przełyku diagnozowany jest nawet u 5-10 proc. populacji w krajach rozwiniętych. Wraz z wiekiem ryzyko zachorowania wzrasta u obu płci.

Zobacz również: Zioła na refluks – jakie zioła stosować przy refluksie?

mieszanka ziol na refluks

Refluks – objawy kliniczne

Za podstawowe objawy refluksu uznaje się:

  • bolesne uczucie pieczenia w przełyku,
  • zgagę,
  • nudności, wymioty,
  • gorycz lub kwasotę w jamie ustnej,
  • ból w klatce piersiowej,
  • chrypkę, ból gardła,
  • zapalenie dziąseł.

Refluks – przyczyny

Refluks ma bardzo charakterystyczny przyczyny, które wpływają na upośledzoną pracę układu pokarmowego. Przede wszystkim jest to mała elastyczność mięśnia zwieracza przełyku bezpośrednio przy wejściu do żołądka. Kolejną może być przepuklina rozworu przełykowego. Poważną przyczyną jest nadwaga, a wraz z nią podwyższone ciśnienie brzuszne. Za refluks mogą również odpowiadać urazy klatki piersiowej oraz spożywanie niektórych pokarmów obniżających ciśnienie dolnego zwieracza przełyku (np. potraw tłustych). Refluks mogą też nasilać niektóre czynniki, a wśród nich: otyłość, ciąża, zaburzenia opróżniania żołądka czy dysfunkcje dolnego zwieracza przełyku.

Refluks żołądkowo przełykowy – diagnoza

Refluks żołądkowo przełykowy należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem który przeprowadzi odpowiednią diagnozę i podejmie decyzję o dalszym leczeniu. W tym celu należy udać się do gastrologa. Każdy lekarz zaczyna konsultację z pacjentem od szczegółowego wywiadu, który ma na celu rozpoznać objawy pacjenta. Jeśli to konieczne, lekarz może zlecić dodatkowe badania. W przypadku podejrzeń o refluks będą to:

  • gastroskopia. W czasie badania lekarz wkłada do gardła pacjenta specjalny aparat, który przesuwa do przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Następnie pobiera wycinki z błony śluzowej, które przekazuje do badań histopatologicznych. Zabieg nie wymaga hospitalizacji, odbywa się pod znieczuleniem, nie trwa dłużej niż pół godziny,
  • badanie radiologiczne z kontrastem. Jest wykonywane zdecydowanie rzadziej niż gastroskopia, ale znajduje zastosowanie, gdy pojawiają się uciski z zewnątrz na przełyk albo ma on nietypową budowę. Badanie poszerza diagnostykę.
  • manometryczne badanie przełyku. Znajduje zastosowanie w nietypowych przypadkach. Lekarz sprawdza ciśnienie w przełyku, które wpływa na nieprawidłową pracę mięśnia zwieracza dolnego przełyku. Metoda umożliwia całodobową kontrolę Ph przełyku (lekarz aplikuje w przełyku cienką tubę i weryfikuje kwaśność treści).

refluks w zoladku

“Do lekarza należy zgłosić się za każdym razem, gdy pojawią się niepokojące sygnały ze strony układu pokarmowego. Na podstawie wywiadu lekarz podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu, pogłębionej diagnostyce, a później leczeniu” – mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego

Refluks – leczenie i domowe sposoby

W leczeniu refluksu  stosowane są leki, które zmniejszają wydzielanie soku żołądkowego, zobojętniają jego odczyn lub poprawiają napięcie zwieracza dolnego przełyku. W skrajnych przypadkach konieczna jest operacja. Warto też zmienić tryb życia, szczególnie dietę. Specjaliści zalecają zmniejszenie porcji posiłków, a także spożywanie posiłków minimum 2- 3 godziny przed snem. Zakazane są takie produkty jak: kawa, tłuste potrawy, cytrusy, ostre przyprawy, napoje gazowane, które nasilają objawy. Należy także unikać używek: alkoholu i papierosów. Zaleca się również obniżenie masy ciała pacjentom otyłym. W czasie snu warto położyć głowę wyżej niż tułów, by uniknąć cofania się treści żołądka. Profilaktyka to nie tylko zmiana diety oraz odpowiednie ułożenie w czasie snu, warto też przemyśleć kwestię ubrań. Zamiast nosić ciasne i przylegające tekstylia, warto postawić na lekkie i przewiewne materiały. Z pewnością należy zrezygnować z pasków. Wskazane jest także picie naparów ziołowych (np. z rumianku, mięty), które łagodzą nieprzyjemne objawy oraz usprawniają pracę układu pokarmowego. Mieszankę ziół na refluks należy zaparzyć we wrzącej wodzie i pozostawić pod przykryciem na kilka minut. Następnie pić małymi łyczkami ciepłe.

Podsumowując, refluks to powszechna dolegliwość, która pojawia się szczególnie u osób z określonej grupy ryzyka. Istnieją jednak skuteczne sposoby, by leczyć i zmniejszyć ryzyko pojawienia się choroby.

Ziola na zylaki

Wypróbuj
SKUTECZNĄ MIESZANKĘ ZIÓŁ NA REFLUKS RefluxoHerbs

FAQ

1. Czy refluks można wyleczyć naturalnie?

Naturalne metody skutecznie łagodzą dolegliwości, dlatego warto z nich skorzystać. W wielu przypadkach niezbędne jest jednak leczenie farmakologiczne.

2. Czy mając refluks, mogą uprawiać sport?

Zdrowy styl życia wspiera leczenie refluksu. Należy jednak unikać aktywności i ćwiczeń, które polegają na częstym i intensywnym schylaniu, podrażniającym żołądek.

3. Czy refluks występuje tylko u osób starszych?

Nie, choć dane statystyczne potwierdzają, że dolegliwość może częściej pojawiać się u osób dojrzałych – zarówno kobiet i mężczyzn. Oprócz wieku znaczenie może mieć styl życia, waga ciała. W związku z tym objawy refluksu mogą występować również u osób młodych, szczególnie przyszłych matek.


Bibliografia

  1. Dodds W. J., Dent J., Hogan W. J., J. F. Helm, Hauser J., Patel  G. K., Egide M. S., Mechanisms of Gastroesophageal Reflux in Patients with Reflux Esophagitis, N Engl J Med 1982, s. 1547-1552.
  2. Kahrilas P. J., Gastroesophageal Reflux Disease, JAMA. 276/12, s. 983-988.

4 comments

  1. Po jakim czasie mniej więcej widać poprawę? Chodzi mi o takie stosowanie cały czas takiego leczenia i domowych sposobów. POMOCY?!

    1. cloudy claudia

      najlepiej dać mu chwilę.
      pewnie z miesiąc trzymania się tego powinien być.
      mnie refluks wtedy atakował mniej i jak już to łagodniej.

  2. właśnie zawsze mnie zastanawiało czy mam refluks czy zgagę i nie wiedziałam co mi dokładnie jest xDD teraz jest to zdecydowanie jaśniejsze.

    1. no powiem ci ze mnie rozwaliłas dziewczyno tym komentarzem hahahahaaaha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Kredens Ziołowy
Wszelkie prawa zastrzeżone!