Zadzwoń do nas: +48 58 351 37 91

Zioła na nerki

Zioła na nerki mają bardzo szerokie działanie. Przede wszystkim pobudzają wydzielanie moczu, przyspieszają usuwanie toksyn z organizmu, a tym samym działają przeciwobrzękowo. Jednocześnie pomagają w leczeniu wielu chorób układu moczowego. Zarówno pacjenci, jak i lekarze zdają sobie sprawę z ich prozdrowotnego i leczniczego działania. Jakie zioła na nerki wybrać?

Ziele Właściwości
liść morwy białej  moczopędne, oczyszczające
 zielona herbata  moczopędne
 kora cynamonu  wzmacnia nerki
 trawa cytrynowa  moczopędne
 korzeń cykorii podróżnik  moczopędne
 naowocnia fasoli  wspiera pracę nerek

Zioła na nerki – dlaczego warto pić?

Zioła na nerki przede wszystkim powodują zwiększoną ilość wydzielanego moczu, co pomaga w niwelowaniu wielu dolegliwości. Powszechnie uznaje się, że zioła moczopędne pomagają w oczyszczaniu nerek i dróg moczowych. To jednak tylko jedna z wielu ich właściwości. Pełnią również rolę profilaktyczną i leczniczą. Ponadto wykazują właściwości antybakteryjnie i rozkurczowe, wspierają odporność. Zwiększona ilość wydzielanego moczu pozwala też szybciej pozbyć się toksyn. Kolejne powody, dla których warto ich stosować to ich szerokie działanie lecznicze. Pełnią pomocniczą rolę w kuracji nerek, kamicy nerkowej, zapalenia pęcherza oraz stanach zapalnych dróg moczowych. Pomagają również w usuwaniu obrzęków, odchudzaniu czy podczas zatrzymywania wody w organizmie.

Zioła na nerki a pierwsze objawy choroby

morwa biala

Zioła na nerki należy zacząć stosować wcześnie, by przyniosły oczekiwane rezultaty.  Pierwszym charakterystycznym objawem jest uczucie parcia na pęcherz, przy jednoczesnym oddawaniu moczu w niewielkiej ilości. Ponadto bóle w okolicy podbrzusza czy zmieniony kolor moczu. Oznaką choroby może być również zatrzymywanie wody w organizmie i obrzęki. Nie warto czekać na zaostrzenie objawów.

Zioła na nerki – pomocne mieszanki

Zioła na nerki najlepiej stosować w postaci gotowych mieszanek, które można zakupić w sklepach zielarskich czy aptekach. Jeśli chodzi o zioła na oczyszczenie nerek, to największą skutecznością cieszą się:

 • liść morwy białej. Działa moczopędnie i oczyszczająco. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, chroni wątrobę i nerki, obniża poziom cholesterolu we krwi.
 • zielona herbata. Ma silne działanie moczopędne, zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych,
 • kora cynamonu. Jest skuteczny w leczeniu chorób spowodowanych osłabieniem nerek. Ponadto ogrzewa i wzmacnia nerki,
 • trawa cytrynowa. Jest cennym źródłem soli mineralnych, w tym: żelaza, potasu czy manganu. Zarówno suszona, jak i świeża ma działanie lekko moczopędne,
 • korzeń cykorii podróżnik. Znajduje zastosowanie jako środek moczopędny, który zwiększa ilość wydzielanego moczu, dzięki czemu przyspiesza również usuwanie toksyn, niwelując jednocześnie niebezpieczne stany zagrażające zdrowiu podczas ich odkładania. Regularne oddawanie moczu sprzyja również minimalizowaniu obrzęków,
 • naowocnia fasoli. Wspiera prawidłowa pracę układu moczowego, zwłaszcza jego regularne oddawanie. Zmniejsza również poziom glukozy we krwi. Zalecana w kamicy moczowej, w skazie moczanowej, w zaburzeniach nerek, moczowodów i pęcherza, a także obrzękach powstających z powodu zatrzymywania wody i toksyn w organizmie.

Oczyszczanie nerek – zioła a wizyta u specjalisty

Jeśli chodzi o oczyszczanie nerek, zioła pełnią rolę wspomagającą. Niezależnie jednak od rodzaju stosowanej mieszanki, za każdym razem należy konsultować jej spożywanie z lekarzem. Po akceptacji specjalisty, należy stosować się do instrukcji dołączonej do herbatki.

Aby zioła na niewydolność nerek lub inne dolegliwości związane z pracą układu moczowego, przyniosły oczekiwane rezultaty, należy pić je regularnie. Wcześniej jednak należy sprawdzić się, czy nie posiadamy żadnych przeciwwskazań do ich stosowania. Jeśli nie – należy zażywać je zgodnie  z przeznaczeniem, w przeciwnym przypadku należy zrezygnować z ich stosowania dla własnego bezpieczeństwa – mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego.

liscie zielonej herbaty

FAQ – zioła na nerki

1. Jak często pić zioła na nerki?

Zioła na nerki należy spożywać regularnie, zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta. Ich nadmierne spożycie może mieć szkodliwe konsekwencje zdrowotne, dlatego należy być ostrożnym. Z kolei nieregularne picie może nie przynieść żadnej widocznej poprawy. Tylko regularność i stosowanie się do zaleceń może przynieść pożądane efekty zdrowotne.

2. Jak zaparzyć zioła na nerki?

Zioła na nerki parzymy zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Zazwyczaj należy około 2 łyżeczki suszu zalać wrzącą lub gorącą wodą i pozostawić pod przykryciem do zaparzenia. Następnie po kilkunastu minutach pić małymi łyczkami.

3. Jak wybrać zioła na nerki?

Zioła na nerki należy wybierać ze względu na ich właściwości i dopasować do własnych potrzeb. W ten sposób możemy spowodować widoczną poprawę pracy układu moczowego i przynieść ulgę w przykrych dolegliwościach zdrowotnych.


Bibliografia

 1. Doroszewski W., Sulikowska B., Manitius J., Nerki a autonomiczny układ nerwowy w nadciśnieniu tętniczym, Nadciśnienie tętnicze 3/2002, s. 201.

4 comments

 1. Mieszanki nigdy nie trafiły do mojego domu, ale pamiętam, że brałam na nerki zieloną herbatę i chyba pokrzywę i działały bardzo zauważalnie. Te liście morwy w ogóle można gdzieś kupić?

 2. myślę, że nerki to jest tak poważny problem, że nie ma bata aby nie udać się do specjalisty, ale z drugiej strony już po zbadaniu się i poradzie takie zioła mogą być super sposobem na zadbanie o siebie i swoje narządy wewnętrzne. Grunt to żeby było po prostu dobrze koniec końców 🙂

 3. jak mialam problemy chormonalne to musialam mocno zadbac o oczyszczanie nerek bo strasznie zatrzymywala mi sie woda w organizmie… kurcze, to masakra byla, potrafilam w nocy az obudzic sie z bolacym pecherzem mimo ze wyproznialam sie przed snem…

 4. Bardzo pomocne informacje polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Kredens Ziołowy
Wszelkie prawa zastrzeżone!