Zadzwoń do nas: +48 58 351 37 91

Darmowa wysyłka każdego zamówienia!

Zioła na trawienie

Zioła na trawienie zyskują na popularności. Czerpanie z naturalnych dóbr matki natury okazało się skuteczne we wspieraniu organizmu. Coraz głośniejsze mieszanki ziół zyskują swoich wielbicieli.

Zioła na trawienie – dlaczego warto pić?

Zioła na trawienie powinniśmy pić regularnie, ponieważ w ciągu dnia spożywamy różne ilości pokarmu, czasami pozwolimy sobie na więcej, zwłaszcza gdy przychodzi okres świąt lub uroczystości, podczas których nie możemy odmówić sobie dodatkowej przekąski. Przejedzenie jest często spotykane w naszych czasach. Warto sięgnąć po odpowiednie zioła wspomagające trawienie, ponieważ pomagają one naszemu układowi pokarmowemu w całym procesie trawienia poprzez pobudzenie wydzielania soku żołądkowego niezbędnego do bezproblemowego trawienia bez skutków ubocznych. Co za tym idzie, w ciągu dnia czujemy się lepiej, lżej. Nie musimy martwić się poczuciem ciężkości czy wzdęciami. Ważne dla samopoczucia jest prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Gdy jest zaburzone, nie czujemy się komfortowo i z wielu przyjemności rezygnujemy.

Problemy z trawieniem – objawy

Zioła na układ trawienny nie są drogie, ich przygotowanie nie zajmuje dużo czasu. Często wystarczy chwila aby dodać je do jednego z posiłków. Ich spożywanie zdecydowanie może być przyjemne, zwłaszcza gdy ważne jest dla nas utrzymywanie swojej wagi lub pozbycie się kilku kilogramów. Istnieją jednak pewne sygnały, które mówią nam, że warto jest sięgnąć po pewne zioła na trawienie. Warto jest sięgać po naturalne metody, które nie będą wprowadzały chemicznych substancji mających uregulować funkcjonowanie naszego organizmu. W kwestii pracy naszego żołądka często wybór odpowiednich ziół może być wystarczający i nie obciąży naszej kieszeni jak wizyta w aptece.

roslina babki jajowatej

Kiedy warto sięgnąć po zioła na poprawę trawienia?

Symptomy alarmujące
nudności, wymioty, odbijanie, poranne biegunki
brak apetytu
uczucie pełności, wzdęcia
palący ból w górnej części brzucha
Ziola na zylaki

Wypróbuj
SKUTECZNĄ MIESZANKĘ ZIÓŁ NA TRAWIENIE JeliHerbs

Powyższych symptomów można się pozbyć, stosując odpowiednie zioła pobudzające łaknienie, zwiększające wydzielanie soku żołądkowego i żółci.

Należy pamiętać, że picie ziół nie może wykluczać wizyty u specjalisty. Co ważniejsze, gdy wypisane wyżej symptomy trwają dłużej niż miesiąc, swój stan możesz uznać za przewlekły. Dodatkowo gdy już cierpisz na chorobę wrzodową żołądka, dwunastnicy lub niedrożność przewodów żółciowych, skonsultuj się z lekarzem zanim zaczniesz stosować zioła na trawienie – mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego.

Mieszanki ziół – po jakie warto sięgnąć?

Zioła na trawienie i wzdęcia są często spotykane. Możemy je dostać w praktycznie każdym sklepie. Często możemy kupić już gotowe mieszanki, skąd jednak pewność, że mają one odpowiedni skład? Warto jest poświęcić chwilę na podniesienie swojej wiedzy na temat ziół aby nie wydawać niepotrzebnie swoich pieniędzy na herbatki o składzie długim i niesmacznym. Wybierając zioła na trawienie zwróć uwagę głównie na:

  • nasiona babki płesznik,
  • nasiona siemienia lnianego,
  • łupina babki jajowatej.

Nasiona babki płesznik są bogate w błonnik, idealnie więc pomogą w regularnym wypróżnianiu się. Pomoże w przypadku zaparć jak i biegunek, dodatkowo warto zaznaczyć, że pomocna jest w leczeniu choroby wrzodowej. Pomocne będą również podczas zrzucania zbędnych kilogramów. Nasiona te można spożywać samodzielnie lub jako dodatek do napojów spożywanych codziennie np. jogurtów, herbat czy soków.

siemie lniane

Nasiona siemienia lnianego są łatwe do kupienia i równie skuteczne w działaniu jak nasiona babki płesznik i zawiera również dużo błonnika. Siemię lniane pomaga zapobiegać powstającym wzdęciom, łagodzi bóle przewodu pokarmowego. Istnieje wiele form podawania nasion siemienia lnianego. Można dosypywać ich do sałatek, zup, napojów, przygotować kisiel lub owsiankę z ich dodatkiem. Na bóle żołądka warto przyrządzić odwar z łyżki nasion i szklanki letniej wody. Po ostygnięciu należy przecedzić taki odwar i pić go dwa razy dziennie.

Również łupina babki jajowatej jest dobrym źródłem błonnika. Sprawdza się jako dodatek do zup, sposób lub napojów przyjmowanych w ciągu dnia. Nie powinno stosować się jej osobno. Łupina babki jajowatej wspomaga trawienie, oczyszcza jelita i wspiera odchudzanie. Jak widać zioła na trawienie mają wiele właściwości pożądanych przez większość z nas.

Zioła na trawienie – podsumowanie

Zioła na poprawę trawienia można wykorzystywać na wiele sposobów. Wszystko zależy od tego jaką dietę prowadzisz na co dzień i czego potrzebuje twój organizm. Należy zawsze pamiętać, że samo picie ziół nie może zastąpić wizyty u lekarza. Jeżeli nie czujesz poprawy, koniecznie zgłoś się do specjalisty. Kontakt z nim powinien również pojawić się w momencie, gdy zdecydujesz się na spożywanie, nowych dla ciebie, ziół. Należy zawsze upewniać się, że nie masz żadnych przeciwwskazań do zażywania ich. Pamiętaj, że zioła na trawienie powinny być pite regularnie. Tylko wtedy zaobserwujesz u siebie zmianę.

Ziola na zylaki

Wypróbuj
SKUTECZNĄ MIESZANKĘ ZIÓŁ NA TRAWIENIE JeliHerbs

FAQ – zioła na trawienie

1. Jakie zioła mogą pomóc na trawienie?

Ziół, które mogą wpłynąć pozytywnie na proces trawienia, jest na prawdę dużo. Do najczęściej polecanych należą nasiona babki płesznik, nasiona siemienia lnianego oraz łupina babki jajowatej. Warto też stosować konkretne mieszanki ziół, które zapewnią nam szersze działanie, niż stosowanie jednego, konkretnego zioła.

2. Jak długo trzeba pić zioła na trawienie?

Sprawa jest indywidualna dla każdej osoby, i zależy od tego z jakimi problemami się zmagamy. Najczęściej potrzeba jednak minimum kilku tygodniu regularnego picia ziół, by zauważyć odczuwalne efekty.

3. Jakie są przeciwwskazania do picia ziół na trawienie?

Przeciwwskazania zależą od ziół jakie będziemy przyjmować. Najczęściej są to jednak wrzody żołądka lub nadwrażliwość/uczulenie na składniki. Jeśli mamy wątpliwości zawsze warto skontaktować się z lekarzem, który rozwieje nasze obawy.


Bibliografia

  1. Kudełka W., Kosowska A., Składniki przypraw i ziół przyprawowych determinujące ich funkcjonalne właściwości oraz ich rola w żywieniu człowieka i zapobieganiu chorobom, Kraków 2008, s. 83-111
  2. Jambor J., Uprawa ziół i przetwórstwo zielarskie w Polsce – stan obecny i perspektywy rozwoju, Poznań 2007, s. 24.
  3. Fraszczak B., Zioła na trawienie, Działkowiec 06/2016, s. 39.
  4. Gorzelniaska J., Zioła trawienne jako niekonwencjonalne leki szybkiego działania, Wiadomości zielarskie 43/2001, s. 11.

6 comments

  1. Chyba musze kupić takie zioła swojej mamie, bo ona właśnie narzeka ostatnio non stop na zgagę po jedzeniu i ogólnie ciężkie trawienie a wiadomo jak to jest w starszych pokoleniach, niedziela bez schabowego to nie obiad…

  2. Oj taaak, wzdęcia i uczucie pieczenia w żołądku tez mnie trzymały bardzo długi czas, dopiero zmiana diety i wsparcie się ziołami rzeczywiście pomogły wrócić mojemu układowi pokarmowemu do normy i staram sie podchodzić do dbania o niego bardziej odpowiedzialnie niż dotychczas 😛

  3. Też kiedyś piłam siemie lniane na żołądek i jelita, bardzo fajne ziółko. Jest też wersja olejowa chyba i ona też podobno jest polecana. Ogólnie zmniejszyły mi się wzdęcie i ogólnie poprawiła wewnętrzna flora przewodu pokarmowego.

  4. Jak tak myślę to chyba przydałaby mi się poprawa trawienia bo ostatnio trochę za dużo poszło mi w boczki 🙁 Ehhhh lockdown…

  5. Ale to chyba oczywiste dlaczego warto pić zioła na trawienie xD Nawet jeżeli mamy je poprawne to moim zdaniem zawsze warto się wesprzeć czymś co poprawi metabolizm, zwłaszcza przy ciężkostrawnych produktach warto po nie sięgnąć.

    1. no ja myślę czy aby tak nie robić bo ostatnio mam tak, że jak zjem jakiegoś fastfooda od święta to mój organizm jest strasznie ociężały i w ogóle. Niestety, ale nikt nie będzie miał wiecznie kilkunastu lat kiedy przetrawi wszystko ;x

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Kredens Ziołowy
Wszelkie prawa zastrzeżone!