Uczucie ciężkich nóg to problem dosyć powszechny, zwłaszcza wśród osób prowadzących siedzący tryb życia. Niestety, problem ten może być nie tylko uciążliwy, ale i niebezpieczny, zwłaszcza jeśli jego źródłem są żylaki. Dobrze byłoby więc poznać przyczyny oraz objawy ciężkich nóg. Warto także dowiedzieć się tego, w jaki sposób pozbyć się problemu bądź mu zapobiec.
Uczucie ciężkich nóg – najważniejsze informacje
Uczucie ciężkich nóg posiada sporo przyczyn i ma wiele objawów. Najistotniejsze informacje dotyczące uczucia ciężkich nóg scharakteryzowane zostały w poniższej tabelce:
Co może być przyczyną uczucia ciężkich nóg? | Istnieje całkiem sporo przyczyn uczucia ciężkich nóg. Jedną z najpowszechniejszych mogą być żylaki. Problem uczucia ciężkich nóg może wynikać także z długiego przebywania w pozycji siedzącej. Brak ruchu również powoduje uczucie ciężkich nóg. |
Jak objawia się uczucie ciężkich nóg? | Uczucie ciężkich nóg jest dosyć specyficzne i u każdego może objawiać się nieco inaczej. Nogi mogą być obolałe, zaczerwienione, a nawet opuchnięte. Mogą również sprawiać wrażenie stale zmęczonych i obrzmiałych. |
Czy uczuciu ciężkich nóg można jakoś zapobiegać? | Jeżeli przyczynę stanowią problemy z żylakami, problemowi można oczywiście zapobiec. Aby nie walczyć w przyszłości z żylakami, trzeba będzie unikać długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej. Konieczna będzie regularna aktywność fizyczna, jak również regularne wykonywanie USG żył, jeżeli zaistnieją ku temu wskazania. |
Wypróbuj
SKUTECZNĄ MIESZANKĘ ZIÓŁ NA ŻYLAKI VenoHerbs
„Uczucie ciężkości nóg nie jest niebezpieczne, jeżeli pojawia się okazjonalnie. Regularne pojawianie się tego uczucia może jednak świadczyć o patologii, w tym także o żylakach. Doskonałym pomysłem będzie więc wizyta u lekarza.” – mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego.
Uczucie ciężkich nóg – jak można pozbyć się problemu?
Uczucie ciężkich nóg jest problemem, z którym można i należy walczyć. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza. Jeśli dokucza nam bowiem uczucie ciężkich nóg, przyczyny są ważne do ustalenia. Lekarz może więc zdecydować o wykonaniu badań laboratoryjnych oraz obrazowych. Niekiedy pomoże zmiana trybu życia, ale w niektórych przypadkach konieczne może okazać się leczenie farmakologiczne bądź też wykonanie zabiegów. Jeśli przyczynę ciężkich nóg stanowią żylaki, postępowanie w dużej mierze będzie zależało od tego, jak mocno zaawansowany jest problem.
Uczucie ciężkich nóg – jakie domowe sposoby warto wykorzystać?
Uczucie ciężkich nóg nie zawsze musi być leczone farmakologicznie. Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg w sposób naturalny, skorzystajmy z domowych sposobów. Można zdecydować się chociażby na odpowiednią dietę, bogatą w świeże warzywa i owoce. Pomocne będzie picie dużych ilości wody, najlepiej mineralnej niegazowanej. Niesamowicie istotną rolę odgrywa także ruch. Najlepiej zdecydować się na szybkie marsze, jogging oraz na pływanie. Domowe sposoby na uczucie ciężkich nóg obejmują także zastosowanie ziół. Warto zainwestować przede wszystkim w mieszanki, w skład których wejdą takie zioła jak:
- ziele karczocha – wbrew pozorom, ziele to nadaje się nie tylko do walki z kłopotami trawiennymi; karczoch pomoże również oczyścić organizm z nagromadzonych w nim toksyn, co pozytywnie przełoży się na walkę z uczuciem ciężkości nóg,
- ziele fiołka trójbarwnego – ziele posiada działanie silnie odtruwające, wykazuje także właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu jest w stanie zapobiegać opuchliźnie nóg,
- ziele melisy – na uczucie ciężkich nóg zdecydowanie częściej narzekają osoby przemęczone, nadmiernie zestresowane i narzekające na kłopoty ze snem; melisa może pomóc w złagodzeniu tych przykrych dolegliwości,
- owoc głogu – bogaty w witaminę C głóg charakteryzuje się niezwykle silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi; pomaga więc walczyć z żylakami, które stanowią jedną z najczęstszych przyczyn uczucia ciężkości nóg,
- owoc kminku – działa odtruwająco, co pozytywnie przekłada się na poprawę krążenia; nadaje także mieszane ziołowej przyjemny, charakterystyczny smak,
- owoc jarzębiny – charakteryzuje się właściwościami silnie antyoksydacyjnymi oraz przeciwzapalnymi; uszczelnia ściany naczyń krwionośnych i przyczynia się do znaczącej poprawy krążenia.
Mieszanki ziołowe na żylaki, aby miały szansę skutecznie zadziałać, muszą być stosowane systematycznie. Napary przygotowywane na ich bazie trzeba więc popijać przynajmniej raz dziennie.
Podsumowując, bez większych trudności można stwierdzić, że uczucie ciężkich nóg może być spowodowane zarówno błahymi, jak i poważniejszymi przyczynami. Do tych groźnych należy bez wątpienia zaliczyć żylaki. Na szczęście, z problemem ciężkich nóg można skutecznie walczyć. Warto korzystać zarówno z medycyny, jak i z domowych sposobów.
FAQ
1. Czy uczucie ciężkich nóg może zostać pokonane w całości?
Czasami jest to możliwe, jeśli w porę zaczniemy się dużo ruszać oraz zmienimy dietę. Najlepiej zastosować kilka metod walki z problemem.
2. Czy na uczucie ciężkich nóg warto zastosować masaże?
Jak najbardziej tak. Masowanie nóg znacząco usprawnia krążenie, dzięki czemu można skutecznie walczyć z uczuciem ciężkich nóg.
3. Czy zioła na uczucie ciężkich nóg mogą być stosowane w ciąży?
W ciąży ciężkość nóg może dokuczać mocniej niż zwykle. Stosowanie ziół trzeba jednak koniecznie skonsultować z lekarzem, najlepiej z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Bibliografia
- E. Varlet-Marie, A. Gaudard, J. Mercier, F. Bresolle, J. Brun, Is the feeling of heavy legs in overtrained athletes related to impaired hemorheology?, Lyon 2003, s. 151-159.