Zadzwoń do nas: +48 58 351 37 91

Darmowa wysyłka każdego zamówienia!

Pokrzywa

Pokrzywa zwyczajna, jak się powszechnie przyjęło, jest chwastem, dlatego też właściciele ogrodów czy działek najczęściej się jej pozbywają, a często usuwana jest także z przestrzeni publicznej. Niestety, takie postrzeganie tej rośliny jest poprawne tylko połowicznie. Mimo, iż jest ona rośliną niepożądaną w ogrodach, a jej poparzenie może być bolesne, pokrzywa posiada bardzo dużo właściwości prozdrowotnych.

Pokrzywa jest to roślina obejmująca swoim zasięgiem niemal całą kulę ziemską, na ziemiach naszego kraju występuje od bardzo dawna. W Polsce najczęściej spotyka się ją najczęściej na terenach równinnych i niższych partiach gór. Nadaje się do przygotowywania kosmetyków, pasz dla zwierząt, lecz także preparatów leczniczych, herbatek, a nawet zupy (która w smaku przypomina zupę szczawiową). Najbardziej uznane są jednak jej właściwości medyczne, dlatego to im się teraz przyjrzymy.

Pokrzywa – właściwości prozdrowotne

Pokrzywa i jej lecznicze właściwości znane były już w dawnych czasach, lecz w ostatnich kilku dekadach rozwój współczesnej farmacji sprawił, że zostały one w dużej mierze zapomniane. Tymczasem herbata z pokrzywy lub napar z pokrzywy pomóc mogą w naprawdę wielu przypadłościach. Główną przyczyną tak korzystnych własności tej rośliny jest bogactwo naturalnych składników czynnych biologicznie. Poniższa tabela przedstawia jedynie kilka wybranych przykładów składników, które w pokrzywie występują w dużych ilościach.

Witaminy B2, B5, C, K
Kwasy organiczne m.in. chininowy, węglowy i kawowy
Związki organiczne m.in. histamina, serotonina i eskuletyna
Flawonoidy m.in. rutyna, glikozydy i izoramnetyna
Składniki mineralne m.in. magnez, żelazo i krzem
Ziola na zylaki

Wypróbuj
MIESZANKĘ ZIÓŁ NA OCZYSZCZANIE ORGANIZMU Z POKRZYWĄ  CistusHerbs

Pokrzywa pomaga, przykładowo, obniżyć poziom cukru we krwi, dlatego tez picie pokrzywy zalecane jest osobom zmagającym się z jego nadmiarem. Właściwości pokrzywy sprawiają również, że jest to roślina bardzo moczopędna, dzięki czemu regularne jej przyjmowanie pomaga pacjentom zmagającym się ze skąpomoczem (zbyt skąpym wydalaniem moczu). Jest ona także zalecana w przypadku wielu innych dolegliwości układu moczowego, takich jak delikatne stany zapalne, czy przerost prostaty. Układ moczowy nie jest jednak jedynym, na który korzystnie działa pokrzywa. Jej regularne przyjmowanie łagodzi bowiem bóle związane z reumatyzmem, wspomoże walkę z cholesterolem, a nawet zapobiegnie lub złagodzi niektóre alergie. Napar, wyciąg lub herbatka z pokrzywy pomogą także pozbyć się z organizmu toksyn (takich jak nadmiar kwasu moczowego). Roślinę tę najlepiej jest przyjmować właśnie w takiej formie, co potwierdzają opinie ekspertów:

„Pokrzywa to roślina wyjątkowo korzystna dla zdrowia, ale jednocześnie dobrze znana ze swojego cierpkiego, nieprzyjemnego smaku, jeśli spożywana jest na surowo. Dobrym wyjściem jest więc poddanie jej obróbce termicznej, a najmądrzejsze będzie po prostu zakupienie gotowej już herbatki, ponieważ przygotowywane są one z najlepszych jakościowo liści” – mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego

Pokrzywa zastosowanie ma zatem bardzo szerokie i z pewnością spożywanie herbatki lub innych preparatów z niej wykonanych korzystnie wpłynie na zdrowie. Należy też wspomnieć, że pokrzywa w ciąży jest jak najbardziej bezpieczna, lecz powinna być przyjmowana w dawkach skonsultowanych z lekarzem. Warto jednak pamiętać o tym, że tak jak w przypadku wszystkich pozostałych środków leczniczych istnieją pewne ograniczenia, które należy mieć na uwadze stosując kurację pokrzywą.

Pokrzywa – przeciwwskazania do stosowania

Pokrzywa, jak opisaliśmy w poprzedniej części artykułu, posiada bardzo skuteczność pokrzywywiele właściwości leczniczych, lecz niestety nie każdy może z nich skorzystać. Kto powinien zastanowić się kilkukrotnie, zanim zacznie kurację z pokrzywy? Na całe szczęście pokrzywa przeciwwskazania ma znikome. Uważać z jej stosowaniem powinny przede wszystkim osoby chore na nowotwory, zwłaszcza w zaawansowanym stadium. Również pacjenci zmagający się z dolegliwościami ze strony nerek powinni zasięgnąć opinii lekarza, zanim rozpoczną kurację pokrzywą. Pokrzywa na odchudzanie jest z kolei opcją odpowiednią tylko w ograniczonej ilości, przed rozpoczęciem kuracji warto więc zasięgnąć porady dietetyka.

Pokrzywa, jak już wspominaliśmy, jest także źródłem żelaza. Unikać jej spożywania powinny więc osoby, u których ten składnik mineralny występuje w nadmiernej ilości. Podniesienie jego ilości nie jest zdrowe, podobnie zresztą jak przedawkowanie samej pokrzywy.

Pokrzywa – jak stosować i jakie mogą być działania niepożądane?

Pokrzywa może być stosowana na wiele różnych sposobów. Przyjmować ją można w postaci tabletek, używać do kąpieli, czy też przyjmować w postaci naparów lub herbatek. Uważa się ogólnie rzecz biorąc, że największe właściwości prozdrowotne ma właśnie pokrzywa stosowana w ten ostatni sposób.

Pokrzywa i herbatka z niej przygotowana zawiera w sobie tylko substancje występujące w naturze, nie oznacza to jednak, że przyjmować ją można w dowolnych ilościach. Zdaniem lekarzy nawet osoba zdrowa, u której nie występują przeciwwskazania do zażywania środków zawierających pokrzywę powinna dawkować ją rozważnie. W przypadku herbaty z pokrzywy (czyli zalecanego sposobu jej przyjmowania), dorosła, zdrowa osoba powinna pić maksymalnie cztery filiżanki napoju dziennie. W przeciwnym wypadku narazić się można bowiem na przykre konsekwencje, takie jak:

  • wypłukanie z organizmu soli mineralnych,
  • dolegliwości ze strony układu trawiennego,
  • nadmiar żelaza w organizmie,
  • działanie kuracji odwrotne do zamierzonego, pogorszenie ogólnego samopoczucia.

herbata z pokrzywy

Pokrzywa – czy warto?

Pokrzywa spożywana rozważnie i z umiarem praktycznie nie może zaszkodzić zdrowej osobie, dlatego mimo wyżej wymienionych możliwości działań niepożądanych gorąco zachęcamy do przyjmowania pokrzywy, szczególnie w formie herbatki. Osoby, u których występują przeciwwskazania do kuracji pokrzywą powinny jednak skonsultować swoja ewentualną kurację z lekarzem.

Pokrzywa właściwości lecznicze ma olbrzymie – cechuje się całą masą działań prozdrowotnych, obejmujących zarówno układ moczowy (moczopędność, łagodzenie stanów zapalnych), krążeniowo-naczyniowy (zmniejsza ilość złego cholesterolu), jak i mięśniowy (pomaga na reumatyzm), pomaga także przy wielu pomniejszych dolegliwościach. Choćby ze względu na to należy rozważyć rozpoczęcie kuracji herbatkami z pokrzywy.

Ziola na zylaki

Wypróbuj
SKUTECZNĄ MIESZANKĘ ZIÓŁ Z POKRZYWĄ W SKŁADZIE CistusHerbs

FAQ – często zadawane pytania

1. Czy możliwe jest przedawkowanie pokrzywy?

Tak, choć jest to mało prawdopodobne przy rozważnym jej stosowaniu.

2. Gdzie kupię herbatkę z pokrzywy?

Pokrzywa do picia dostępna jest praktycznie w każdej aptece, w przypadku trudności ze znalezieniem warto jest zamówić ją poprzez internet.

3. Dlaczego zalecane jest spożywanie pokrzywy akurat w formie herbatki?

Ponieważ sposób ten niweluje nieprzyjemny dla wielu smak surowej pokrzywy zachowując pełnię jej właściwości zdrowotnych, a korzyści z jej stosowania często pojawiają się szybciej niż w przypadku innych sposobów.


Bibliografia

  1. I. Aleksandrowicz: Pokrzywa zwyczajna jako superfood, Journal of NutriLife, 2019
  2. Piszcz, P.  Głód, B. K.  Właściwości antyoksydacyjne ziół zbadane rożnymi metodami, Camera Separatoria, 2016

8 comments

  1. Ooo, to mi też własnie polecano picie pokrzywy na obniżenie poziomu cukrów w organizmie i rzeczywiście, picie w pracy sprawiło np. że stałam się o wiele mniej senna 😀

  2. skoczka24

    Też właśnie nie mogłam wyobrazić sobie przeciwwskazań na picie pokrzywy, to jest ogólnie raczej bardzo bezpieczne zioło dla wszystkich i po prostu warto je od czasu do czasu stosować na zaś.

  3. Czy moim zdaniem warto pić pokrzywę? No tak, to jest tak powszechnie dostępne ziele że warto patrząc na jego właściwości dla naszego organizmu, chociaż raczej też skłaniałabym się do picia jej w bardziej kompleksowych mieszankach typu Cistus Herbs które maja odpowiednio wyważone dodatki np hibiskusa, bzu czy skrzypu.

  4. lily of the valley

    u mnie jest mieszanka ziół i na pewno jest tam pokrzywa. ogólnie pije to wszystko po to by uregulować problemy z tarczycą.

  5. Mi ona po prostu smakuje. Najlepszy smak jak dla mnie z jakiś ziolowych herbat.

  6. wydaje mi się, że częściej chodziłam do toalety, więc może coś w tym być. na pewno mi się podwyższyło żelazo jak piłam częściej herbatę z pokrzywy. miałam niedobory i wychodziło, że mam lekką anemię, ale się poprawiało przy piciu naparu.

  7. moja mama zawsze mi mówiła, że pokrzywa dobrze oczyszcza organizm i faktycznie na początku widziałam u siebie jakieś krosty jako takie miejsce gdzie wychodzą toksyny, ale realnie później widziałam większą poprawę.

    1. jakie jeszcze rzeczy u siebie widzialas?
      czy faktycznie ona usuwa nadmiar wody z ciala?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Kredens Ziołowy
Wszelkie prawa zastrzeżone!