Zadzwoń do nas: +48 58 351 37 91

Darmowa wysyłka każdego zamówienia!

Mniszek lekarski – właściwości i stosowanie

Mniszek lekarski, zwany także mniszkiem pospolitym, to szeroko rozpowszechniony w Polsce chwast, od dawna doceniany w medycynie ludowej i tradycyjnej. Niepozorny żółty kwiat, bogato porastający miejskie trawniki, przydrożne rowy i łąki bywa przez nas niezauważany i ignorowany w codziennej gonitwie. Okazuje się jednak, że to prawdziwie cenny dar od matki natury, którego niemal każda część – od korzenia po płatki kwiatu – mogą znaleźć szerokie zastosowanie w naszej domowej apteczce. Jakie posiada właściwości? W jakich sytuacjach warto po niego sięgnąć? Jak najłatwiej włączyć mniszka do swojej codziennej diety? O tym w dalszej części artykułu.

Mniszej lekarski – właściwości

Mniszek może być z pożytkiem wykorzystywany w całości, każda część rośliny – korzenie, liście, kwiaty – wykazuje pozytywne działanie na nasz organizm. Wszystko przez zawartość witamin (C, A, D, z grupy B), minerałów (żelazo, magnez, potas), flawonoidów oraz przeciwutleniaczy.

“Mniszek lekarski jest rośliną jadalną – nadającą się do spożycia w formie surowej, jako dodatek do sałatek ale także po ugotowaniu, usmażeniu, upieczeniu czy jako napar bądź sok” – mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego

 Korzeń  Liście  Kwiaty
Czas zbioru późna jesień wczesna wiosna, przed początkiem kwitnienia początek kwitnienia
Właściwości działanie żółciotwórcze i żółciopędne, sok z korzenia zalecany jest dla diabetyków (obecność insuliny) i w zaburzeniach czynności pęcherzyka żółciowego oraz wątroby zastosowanie w obrzękach i niewydolności nerek, działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, tym samym zwiększające odporność, zalecane szczególnie okresie rekonwalescencji u osób starszych silne działanie moczopędne (oczyszczanie organizmu z toksyn) i przeciwzapalne, syrop przygotowany z kwiatów opóźnia proces starzenia się skóry, poprawia trawienie oraz obniża cholesterol i poziom cukru we krwi
Ziola na zylaki

Wypróbuj
MIESZANKĘ ZIÓŁ Z MNISZKIEM LEKARSKIM W SKŁADZIE CistusHerbs

Oprócz wspomnianych pozytywnych działań na nasz organizm, wielu naukowców sugeruje, iż mniszek lekarski pomaga w obniżeniu poziomu “złego cholesterolu”, czym chroni nas przed rozwojem miażdżycy bądź choroby wieńcowej, a także, że wykazuje działanie antynowotworowe.

Mniszek lekarski – przeciwwskazania

Jak w przypadku każdej substancji leczniczej, także mniszek lekarski nie jest zalecany dla każdego. Przedstawione niżej sytuacje, wykluczające stosowanie tej rośliny, to oczywiście nie wszystko. Może ona również szkodliwie reagować z przyjmowanymi lekami. Z tego powodu, zawsze przed zdecydowaniem się na włączenie do diety ziół warto skonsultować się wcześniej z lekarzem.

Główne przeciwwskazania:

  • choroby nerek,
  • uczulenie na roślinę lub zawarte w niej substancje,
  • niedrożność bądź kamica dróg żółciowych,
  • nadmierne wydzielanie soków żołądkowych,
  • wrzody żołądka oraz dwunastnicy,
  • niedrożność jelit.

mniszek lekarski herbataMniszek lekarski – herbata, dla kogo, jak ją przygotować?

Herbata z mniszka lekarskiego to stosunkowo łatwe w przygotowaniu “lekarstwo” stworzone z tej rośliny. Najprostszą metodą jest zakup gotowej mieszanki – z kwiatów, liści czy korzenia – dostępnej w aptece. Możemy również sami zebrać i ususzyć potrzebne części rośliny, by mieć pewność, że pochodzą z dobrego źródła, odpowiednio oddalonego od ruchliwych dróg i pryskanych pól.

W zależności od wyboru fragmentu rośliny możemy uzyskać różne efekty po zastosowaniu. Susz z liści mniszka najlepiej przygotować poprzez zaparzenie łyżki produktu w połowie litra gorącej wody, trzymając całość pod przykryciem przez około 10 minut. Mniszek lekarski w takiej postaci, z pewnością, zadziała pozytywnie przy bolesnych miesiączkach bądź regulacji kobiecych hormonów.

Należy jednak być ostrożnym w ilości pitej herbatki, jej nadmiar może prowadzić do dolegliwości żołądkowych czy wystąpienia uciążliwej zgagi.

Skąd pochodzi mniszek pospolity, co to za zioło?

Mniszek pospolity jest dziś uznawany za dość popularną roślinę, należącą do rodziny astrowatych, rozpowszechnioną na terenie naszego kraju. Nie zawsze jednak tak było. Według wielu botaników, ta niezwykła roślina o nasyconym, żółtym kolorze, pojawiająca się wokół na początku maja, pochodzi z terenów Grecji lub północnych Himalajów.

Nie jest to do końca jasne, lecz z pewnością na terenie Polski mniszek lekarski rozgościł się na dobre już wiele wieków temu. Roślinę charakteryzują ułożone w rozetę płatki, które po pewnym czasie przemieniają się w lubiane przez dzieci dmuchawce. Zwykle rośnie do 20 centymetrów nad ziemią, a potoczną nazwę – mlecz – zawdzięcza mlecznej cieczy, która wypływa po uszkodzeniu łodygi rośliny.

Ciekawym zagadnieniem, dotyczącym rośliny, są jej liczne nazwy potoczne oraz zwyczajowe, nadawane i funkcjonujące na przestrzeni lat, takie jak – lwi ząb, gołębi groch, buława hetmańska czy też podróżnik mleczowaty.

Mniszek lekarski, a mlecz – gdzie tkwi różnica?mniszek lekarski do picia

Wielu z nas spotkało się zapewne z używaniem zamiennie określeń mniszek lekarski oraz mlecz. Mlecz jednakowoż jest to nazwa potoczna, której nie jest zalecana do stosowania w bardziej naukowym i profesjonalnym piśmiennictwie. Wszystko dlatego, że prowadzi to do zmylenia czytelnika oraz błędnego odbioru tekstu, gdyż istnieje odrębny rodzaj roślin określany tą właśnie, potoczną nazwą.

To zaskakujące jak wiele dobra oferuje nam natura, jeśli tylko poświęcimy odrobinę czasu na zdobycie wiedzy o ziołach i lekarstwach rosnących nawet na trawniku przy naszym domu. Mniszek lekarski jest jedną z takich roślin, niby pospolity a jednak wyjątkowy. Zachęcamy do wypróbowania herbatki z niego, która jest najprostsza w przygotowaniu, a może zdziałać prawdziwe cuda w naszym organizmie. Właściwości moczopędne i oczyszczanie z toksyn oraz pobudzenie wydzielania żółci i pomoc w jej swobodnym przepływie to tylko mała część spośród nich. Zaopatrz się w herbatkę z mniszka i sprawdź jak odmieni to Twoje życie.

Ziola na zylaki

Wypróbuj
SKUTECZNĄ MIESZANKĘ ZIÓŁ Z MNISZKIEM LEKARSKIM W SKŁADZIE CistusHerbs

FAQ – mniszek lekarski

1. Skąd pochodzi mniszek lekarski?

Z terenów Grecji lub Himalajów, najlepsze szczepy sprowadzane są do Polski w niektórych mieszankach.

2. Które części mnisza mają właściwości lecznicze?

Niemal wszystkie – korzeń, liście, kwiaty. Działają na choroby nerek czy niedrożność jelit. Warto poszukiwać skutecznych mieszanek mniszka z innymi ziołami.

3. Jakie są przeciwwskazania do stosowania rośliny?

Choroba wrzodowa lub nadmierne wydzielanie soków żołądkowych, choroby nerek, uczulenia na roślinę.


Bibliografia

  1. M. Samsonowicz, Ocena właściwości prozdrowotnych tradycyjnych kaw zbożowych produkowanych na Podlasiu, Zakład Chemii, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechnika Białostocka

 

6 comments

  1. Ta mieszanka z Cistus Herbs brzmi chyba ciekawiej niż sam mniszek lekarski, zwłaszcza jeżeli chodzi nam o porządniejsze oczyszczanie organizmu bo tam jednak jest np. czystek, pokrzywa, hibiskus i tak dalej. I w ogóle czasem spotykam sie też z opinią że taki mniszek to można sobie nazbierać na polu. No ok, ale ja tam bym się bała pić takie zioła zrywane w swojej okolicy bo nie wiadomo co się przy nich działo, czym je pryskano itd. i ja na przykład pewnie nie umiałabym ich dobrze wysuszyć i oczyścić.

  2. Nie miałam bladego pojęcia że mniszek lekarski i mlecz to nie to samo i gdzieś tkwi różnica, chyba nawet w szkołach mnie uczono że to ta sama roślina a nie że mlecz to w ogóle potoczna grupa różnych roślin ;o Całe dzieciństwo żyłam w nieświadomości.

  3. kiedyś robiłam sobie zapasy suszonego ziela, ale teraz już kupuję gotową mieszankę:)

  4. Jestem w szoku jak dziala ten mniszek lekarski. Wlasciwosci jest faktycznie strasznie duzo i na kazdy sezon w sumie.

  5. Wszystko się zgadza. Mi działa on fajnie oczyszczająco na organizm i super usuwa nadmiar wody.

  6. pamiętam jak za dzieciaka się zrywało mniszek lekarski i robiło się bukiety a w sumie pamiętam że jeszcze mama mi powiedziała że faktycznie on działa leczniczo także można nawet na na niekoszonym ogródku znaleźć dobrze rzeczy haha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Kredens Ziołowy
Wszelkie prawa zastrzeżone!