Zadzwoń do nas: +48 58 351 37 91

Darmowa wysyłka każdego zamówienia!

Rumianek – co warto wiedzieć?

Rumianek stanowi jedno z najpopularniejszych i najchętniej kupowanych ziół. Sięgają po nie zarówno mężczyźni, jak i przedstawicielki płci pięknej. Czemu roślina ta zawdzięcza swoją popularność? Przede wszystkim wszechstronnemu działaniu, a także bezpieczeństwu. Napar z rumianku lekarskiego można podawać nawet małym dzieciom. Zanim jednak po niego sięgniemy, warto dowiedzieć się czegoś na temat tej rośliny.

Rumianek pospolity – podstawowe informacje

Rumianek charakteryzuje się bez wątpienia wyjątkowymi właściwościami. W poniższej tabelce zawarto podstawowe informacje na jego temat, które warto sobie przyswoić:

Skąd pochodzi rumianek? Ziele to występuje powszechnie w Europie środkowej oraz wschodniej. Spotkamy je także w Azji Mniejszej. Rumianek rośnie dziko, ale można go również uprawiać w przydomowym ogródku oraz na balkonie czy tarasie.
Jakie są zwyczajowe nazwy rumianku? Chamomilla recutita to łacińska nazwa rumianku lekarskiego. Ziele to posiada także nazwy ludowe. Zwany jest marunką, kamelką, kamilką polną, a także jabłkową roślinką.
Na co pomaga rumianek? Ziele to znajduje zastosowanie w przypadku różnego rodzaju schorzeń. Działa na kłopoty trawienne, ale również na bóle głowy czy menstruacyjne. Bywa pomocny w walce z zaburzeniami snu, a także z zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi.
Jak często powinno się pić rumianek? Aby herbata z rumianku mogła skutecznie zadziałać, musi być pita regularnie. W przeważającej większości przypadków zaleca się picie naparu dwa razy w ciągu dnia, najlepiej w równych odstępach czasu.
Ziola na zylaki

Wypróbuj
SKUTECZNĄ MIESZANKĘ ZIÓŁ Z RUMIANKIEM W SKŁADZIE RefluxoHerbs

Rumianek lekarski, aby był skuteczny, powinien być pity systematycznie. Ważne, aby zawsze przestrzegać zaleceń producenta dotyczących częstotliwości picia naparu. Zazwyczaj znajdują się one na opakowaniu ziela lub mieszanki ziołowej zawierającej rumianek – mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego

Rumianek – właściwości, z których słynie

Jeśli interesuje nas rumianek, właściwości tego ziela powinny być nam znane. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Ziele to charakteryzuje się przede wszystkim działaniem:rumianek wlasciwosci

  • przeciwbakteryjnym
  • przeciwzapalnym
  • rozkurczowym
  • przeciwbólowym
  • uspokajającym
  • ułatwiającym zasypianie
  • odtruwającym

Picie rumianku jest niezwykle popularne ze względu na wymienione wyżej właściwości. Dzięki nim można poprawić funkcjonowanie wielu narządów. Rumianek pozwala także poprawić wygląd cery, włosów oraz paznokci.

Rumianek do picia – przeciwwskazania

Rumianek do picia jest powszechnie uznawany za jedno z najbezpieczniejszych na świecie ziół. Czy jednak słusznie? Okazuje się, że jak najbardziej. Okazuje się, że przeciwwskazaniem bezwzględnym będzie jedynie nadwrażliwość na kwiat rumianku. Warto byłoby zatem obserwować reakcje organizmu na to ziele. Jeżeli organizm daje nam sygnały mogące świadczyć o alergii, należy zaprzestać picia naparów. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy istnieją jakieś skutki uboczne wynikające ze zbyt dużej liczby naparów. Na szczęście roślina ta jest bardzo bezpieczna. Nie powinny pojawić się więc żadne przykre dolegliwości nawet przy piciu dużej ilości naparów.

Rumianek – działanie na trawienie

Jeżeli sięgamy po rumianek, działanie trawienne tej rośliny powinno być nam znane. Okazuje się bowiem, że jest ona w stanie złagodzić objawy wynikające z niestrawności. Ponadto, dzięki rumiankowi można pozbyć się dolegliwości o charakterze żołądkowo-jelitowym. Wreszcie, możliwa jest eliminacja uporczywych wzdęć, a także odbijania się. Dzięki rumiankowi można także zmniejszyć ilość soku żołądkowego, co sprawia, że ziele to jest w stanie złagodzić podrażnienia błony śluzowej żołądka. Zaleca się je osobom zmagającym się z wrzodami, nadżerkami oraz nieżytem tego ważnego organu. Jeżeli dokuczają nam kłopoty trawienne, możemy sięgnąć po mieszankę ziołową zawierającą w swoim składzie rumianek. Aby móc cieszyć się z zadowalających efektów, należy pić rumianek dwa razy w ciągu dnia.

Rumianek w ciąży – czy jest bezpieczny?

Rumianek w ciąży jest stosowany przez bardzo wiele kobiet. Czy jednak przedstawicielki płci pięknej spodziewające się narodzin dziecka mogą stosować go bezpiecznie? Okazuje się, że jak najbardziej. Napar z rumianku nie jest szkodliwy dla rozwijającego się w łonie kobiety płodu. Warto zaznaczyć, że ziele to nie powoduje żadnych niepożądanych skutków pod warunkiem, że jest pite zgodnie z zaleceniami i zachowaniem umiaru. W ciąży nie wolno przesadzać z żadnymi ziołami. Rumianek lekarski pomoże ukoić naprawdę wiele dokuczliwych w stanie błogosławionym dolegliwości. Mowa tu przede wszystkim o uporczywych nudnościach czy wymiotach.

napar z rumiankuPodsumowując zebrane wyżej rozważania, bez większych trudności, że rumianek lekarski jest zielem bardzo pomocnym. Znalazł zastosowanie w przypadku naprawdę wielu różnego rodzaju schorzeń. Jeśli chcemy czerpać z jego dobroczynnego działania, należy jednak pamiętać o regularności. Wskazana jest także cierpliwość oraz odpowiednia technika zaparzania. Jeżeli zadbamy o te wszystkie aspekty, kuracja na pewno się powiedzie.

 

FAQ

1. Czy herbata z rumianku może być pita przez dzieci?

Jako, że rumianek stanowi jedno z najbezpieczniejszych ziół, może być popijany przez dzieci. To naturalny sposób na złagodzenie uciążliwych dolegliwości trawiennych. Przed zastosowaniem zioła zawsze warto jednak skonsultować dziecko z pediatrą, aby upewnić się, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do stosowania zioła.

2. Jak długo może być stosowana herbata z rumianku?

Jako, że rumianek lekarski uchodzi za jedno z najbezpieczniejszych ziół, może być stosowane niemal bez ograniczeń. Warto jednak nie przekraczać zalecanej dziennie liczby naparów. Co więcej, jeśli poczujemy jakiekolwiek skutki uboczne, zróbmy sobie przerwę. Zazwyczaj wystarczą dwa, trzy tygodnie przerwy, aby można było powrócić do kuracji.

3. Po jakim czasie rumianek zacznie działać?

Każdy, kto popija rumianek chciałby, aby rezultaty pojawiły się od razu. Trzeba jednak pamiętać, że tak się nie stanie. Oczywiście, jeśli dokucza nam niestrawność, już jedna filiżanka naparu może przynieść oczekiwaną ulgę. W przypadku dolegliwości o charakterze przewlekłym, należy liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na skuteczność rumianku. Cierpliwość jest więc jak najbardziej wskazana.

Bibliografia

  1. Grys A., Kania M., Baraniak J., Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, Postępy Fitoterapii, Borgis, Warszawa, 2014.
  2. Kiewlicz K., Rośliny zielarskie w gospodarstwie domowym, Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach, Barzkowice, 2017.

8 comments

  1. Milena Ulman

    Mi rumianek mocno na zgage pomagal. Od lat w sumie sie nim ratuje. Mam ten sposob od babci jeszcze.

  2. smakowo to mi średnio podchodzi, ale nic tak nie działa mi na bóle pms i też ogólnie na krwawienie, seeeerioooo.

    1. Tani a najlepsze sposób naturalny jaki znam ❤️

  3. Wiedziałam że rumianek ma wiele właściwości, ale o rozkurczowych to pierwsze śłyszę, prawdę mówiąc. No ale moze faktycznie coś jest na rzeczy bo skoro jest uspokajaący, to czemu nie miałby luzować też mięsni. Czlowiek uczy sie całe zycie ;P

  4. oooOOOOOooo takkkk… uwielbiam sobie wypić rumianek na lepsze działanie na trawienie jak się najem, zawsze mam po nim ulgę…

  5. A jaka jest ta zalecana dziennie liczba pitych naparów?

  6. Też nigdy nie słyszałam żeby były jakieś przeciwwskazania do picia rumianku 😀 Like, przecież to jest po prostu zwykły kwiatek który ma kilka fajnych właściwości.

    1. Dokładnie. U nas herbata z rumianku był nawet normalnie pita przez dzieci i poolecana w rodzinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Kredens Ziołowy
Wszelkie prawa zastrzeżone!