Zadzwoń do nas: +48 58 351 37 91

Czystek

Czystek, zwany też „różą skalną” to źródło zdrowia, siły i młodego wyglądu. Jego niesamowite właściwości doceniali już starożytni, stosując przy infekcjach dróg oddechowych, chorobach skórnych i w przypadku trudno gojących się ran. Współcześni upatrują w nim źródła zdrowia, siły oraz wiecznej młodości i coś w tym jest!

Czystek – co to za roślina i skąd pochodzi?

Czystek to rodzaj zimozielonego krzewu z rodziny czystkowatych, występuje w ponad pięćdziesięciu gatunkach, ale tylko kilka z nich wykazuje właściwości lecznicze. Najpopularniejsze to czystek szary, ladanowy i wawrzynolistny. Rośnie głównie w krajach śródziemnomorskich, w Polsce niestety nie występuje z uwagi na zbyt chłodny klimat, ale także u nas bywa uprawiany.

 Gatunek  Występowanie  Wygląd
Czystek szary (siwy) zachodnia część basenu Morza Śródziemnego kwiaty koloru różowego o średnicy 3-7 cm
Czystek ladanowy Europa południowo-zachodnia duże białe kwiaty, o średnicy do 10 cm
Czystek wawrzynolistny obszar basenu Morza Śródziemnego, Maroko, Turcja kwiaty koloru białego o średnicy do 6 cm

Czystek – właściwości lecznicze i kosmetyczne

Czystek powinien na stałe zagościć wśród produktów stosowanych w celu zachowania dobrego stanu zdrowia i urody. Nie sposób przecenić jego zalet i trudno znaleźć roślinę, która mogłaby mu pod tym względem dorównać. Warto więc wiedzieć jakie działanie ma czystek, na co pomaga i czemu przeciwdziała:

  • oczyszcza organizm z toksyn,
  • wspomaga odchudzanie,
  • hamuje rozwój stanów zapalnych i zapobiega chorobom serca,
  • wzmacnia system odpornościowy organizmu,
  • przeciwdziała powstawaniu miażdżycy,
  • wspomaga walkę z trądzikiem,
  • opóźnia powstawanie zmarszczek,
  • poprawia ogólny wygląd skóry.

Czystek –  na co działa i dzięki czemu jest skuteczny?

Czystek zawiera polifenole, substancje czynne, które neutralizują wolne rodniki, co pomaga zwalczać drobnoustroje chorobotwórcze i pozwala zapobiegać rozwojowi niebezpiecznych stanów zapalnych. Regularne picie naparu z czystka oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich, w efekcie opóźnia proces starzenia i  zdecydowanie poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci. Czystek blokuje również uwalnianie do krwi złego cholesterolu LDL, zapobiegając w ten sposób

rozwojowi miażdżycy. Napar z tej rośliny ma również zdolność rozpuszczania zakrzepów występujących w naczyniach krwionośnych, co służy profilaktyce choroby niedokrwiennej serca.

ziele czystka

Czystek jako herbata – przygotowanie naparu

Czystek dostępny jest w postaci suszu, przygotowanego ze zmielonych liści, kwiatów, a niekiedy również łodyg tej rośliny. Dostępny jest też czystek w postaci saszetek przypominających herbatę ekspresową w torebkach. Saszetki są  wygodniejsze, ale z reguły zawierają susz gorszej jakości. Herbatkę z czystka przygotowujemy w następujący sposób: jedną łyżeczkę suszu (lub saszetkę) należy zalać 200 ml gorącej wody (temp. 90 stopni), przykryć i odstawić na około 10 minut. Następnie odcedzić na sitku. Dla poprawy smaku można dodać do niego trochę, miodu lub soku np. z cytryny lub malin (może to być potrzebne gdy wykorzystujemy susz albański, w jego skład wchodzą bowiem również zmielone łodyżki, co sprawia, że napar ma nieco gorzkawy smak). Świeży napar pijemy 2 razy dziennie. Ważna jest regularność i nie przekraczanie zalecanej ilości. Jeżeli będziemy prawidłowo przygotowywać napar z dobrej jakości sudzu i regularnie pić czystek, efekty kuracji pojawią się szybko (nawet po około miesiącu stosowania).

Czystek – przeciwwskazania – czy w ogóle istnieją?

Czystek może pić niemal każdy, jedynym wyraźnym przeciwwskazaniem jest uczulenie na tę roślinę. Reakcja alergiczna może objawiać się wysypką, podwyższonym ciśnieniem oraz stanem gorączkowym. W razie pojawienia się już jednego z wymienionych objawów należy zaprzestać spożywania naparu.

Czy herbatkę z czystka można pić w ciąży?

Czystek w ciąży i okresie karmienia  może być spożywany po konsultacji z lekarzem. Z powodu braku danych na temat ewentualnych negatywnych skutków dla matki i dziecka, zalecana jest w tym wypadku daleko idąca ostrożność. Dotychczas nie wykazano, aby miał czystek skutki uboczne.

Czystek – wpływ na odchudzanie

Czystek sam w sobie nie może być uznany za środek odchudzający i nie sprawi, że szybko pozbędziemy się nadprogramowych kilogramów. Nie znaczy to jednak, że nie może być w tym procesie pomocny. Kwestię czystek a odchudzanie rozstrzyga obecność w nim polifenoli. Wpływają one bowiem na przyspieszenie procesu przemiany materii, a także powodują zmniejszenie obrzęków, co w efekcie wpływa na lepszy wygląd sylwetki. Czystek wyraźnie poprawia też funkcjonowanie układu pokarmowego, a to warunek niezbędny do skutecznego schudnięcia. Oczywiście sam napar tu nie wystarczy. Aby uzyskać szczupłą sylwetkę trzeba dodać do niego zdrową, zbilansowaną dietą, z odpowiednią ilością świeżych owoców i warzyw oraz aktywność fizyczną.

Czystek – wpływ na oczyszczanie organizmu

Czystek sprawia, że z organizmu usuwane są toksyny i metale ciężkie, a także wolne rodniki, wirusy i bakterie. Ma to szczególne znaczenie na obszarach o złej jakości powietrza, gdzie organizm z każdym oddechem narażony jest na przyjmowanie szkodliwych substancji. Aby kuracja przyniosła pozytywny efekt w postaci oczyszczenia i ogólnie dobrego samopoczucia, powinna trwać przynajmniej miesiąc. W tym czasie pijemy 1-2 szklanki gorącego naparu dziennie. Warto też wspomnieć, że ma czystek działanie suplementacyjne, ponieważ napar z niego dostarcza organizmowi cennych witamin i minerałów.

czystek jako herbata

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety regularnego picia naparu śmiało można powiedzieć, że wszyscy powinniśmy włączyć go do naszego zestawu produktów służących zdrowiu i urodzie. Każdy potrzebuje bowiem oczyszczenia organizmu z toksyn, wyeliminowania złego cholesterolu i uzyskania zdrowego wyglądu, na który składa się piękna skóra, lśniące włosy i mocne paznokcie.

„Czystek to bogate źródło antyoksydantów i jako taki stanowi wartościowe i bezpieczne uzupełnienie codziennej diety” – mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego

Czystek dostępny jest również w formie kapsułek, kupując je warto zawsze sprawdzić skład na opakowaniu. Im wyższa zawartość w nich suszu, tym jakość produktu lepsza. Można też kupić czystek w postaci tabletek do ssania. Mogą być one stosowane u dorosłych i dzieci powyżej 12 lat.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1. Kto może stosować napar z czystka?
Z wyjątkiem osób uczulonych na tę roślinę, napar może pić każdy. Nie ma co do tego przeciwwskazań.

2. Czy można sobie nim zaszkodzić?

Nie, napar z czystka jest absolutnie bezpieczny.

3. Czy mogą go pić kobiety w ciąży i małe dzieci?

W tym wypadku zawsze warto zasięgnąć porady lekarza i stosować się ściśle do jego wskazań.


Bibliografia

  1. G. Michalak, Czystek – zioło na wszystko?Wieś Mazowiecka. Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie 2017
  2. A. Szajdek, J. Borowska: Właściwości przeciwutleniające żywności pochodzenia roślinnego, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 4, 2004, 5-28.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© Kredens Ziołowy
Wszelkie prawa zastrzeżone!