Zadzwoń do nas: +48 58 351 37 91

Darmowa wysyłka każdego zamówienia!

Skrzyp polny

Skrzyp polny jest rośliną znaną większości osób. Jego charakterystyczny wygląd oraz ogólna dostępność sprawiają, że każdy z nas może cieszyć się z jego dobroczynnych właściwości. Nie sposób bowiem nie zauważyć, że roślina ta wykazuje niezwykle pozytywny wpływ na nasze zdrowie oraz urodę. Warto wiedzieć do czego można wykorzystać skrzyp oraz poznać ewentualne przeciwwskazania do jego stosowania.

Skrzyp polny – właściwości

Właściwości skrzypu polnego sprawiają, że mimo swojej inwazyjności roślina ta cieszy się sporym gronem zwolenników. Uważana jest za naturalny terapeutyk, który przynosi ulgę w przypadku wielu schorzeń. Najważniejsze właściwości skrzypu polnego zostały zebrane i omówione w poniższej tabeli:

Przeciwbakteryjne Przeciwbakteryjne działanie skrzypu sprawia, że roślina ta ogranicza rozwój wyprysków skórnych. Zapobiega i łagodzi szereg dermatoz, a także przyczynia się do eliminacji niebezpiecznych bakterii z naszego organizmu. Pozytywnie wpływa na terapię wrzodów żołądka.
 Przeciwzapalne Ze względu na swoje właściwości hamujące stan zapalny, roślina ta polecana jest osobom walczącym z trądzikiem, zarówno tym różowatym jak i pospolitym. Skrzyp jest również w stanie hamować rozwój stanu zapalnego w organizmie ludzkim.
 Wzmacniające Roślina ta dzięki sporej zawartości krzemionki, a także witaminy C jest naturalnym środkiem wzmacniającym odporność organizmu. Ogranicza ryzyko pojawienia się infekcji sezonowej, wzmacnia także paznokcie. Dzięki krzemionce, skrzyp na włosy również świetnie działa. Ze względu na wzmacnianie naczynek krwionośnych polecana jest osobom, które borykają się z trądzikiem różowatym lub mają cerę naczyniową. Skrzyp przyniesie ulgę także osobom borykającym się z hemoroidami lub uczuciem ciężkich nóg.
 Detoksykujące Skrzyp polny jest w stanie odtruć nasz organizm z nagromadzonych w nim toksyn. Dzieje się tak dzięki zawartości licznych witamin i minerałów oraz dzięki temu, że skrzyp działa moczopędnie.
Ziola na zylaki

Wypróbuj
MIESZANKĘ ZIÓŁ ZE SKRZYPEM POLNYM W SKŁADZIE CistusHerbs

„Popijanie herbatki ze skrzypu polnego ma szansę przynieść spore rezultaty. Należy jednak mieć na uwadze regularność. Tylko systematyczne popijanie herbaty ze skrzypu przyniesie oczekiwane efekty.” – mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego

Skrzyp polny – jakie jest jego pochodzenie?

Skrzyp polny jest rośliną, która na terenie Polski występuje bardzo powszechnie i jest to gatunek rodzimy. W żadnym razie nie jest ona zagrożona wyginięciem. Dla niektórych stanowi niepożądany i naprawdę trudny do usunięcia chwast. Roślinie tej przypisuje się jednak całe mnóstwo pozytywnych właściwości zdrowotnych, o których była mowa powyżej. Z tego też względu ziele to wykorzystywane jest zarówno w medycynie naturalnej jak i w kosmetyce. Charakterystyczny dźwięk po przełamaniu łodygi skrzypu świadczy o bardzo wysokiej zawartości cennej krzemionki.

zioła skrzyp polnySkrzyp polny – przeciwwskazania

Jeżeli zainteresował nas skrzyp polny, przeciwwskazania do jego picia muszą być nam znane. Niestety, nie każdy może swobodnie cieszyć się dobroczynnymi właściwościami terapeutycznymi tej rośliny.

Na spożycie tej rośliny muszą w szczególności uważać osoby borykające się z takimi schorzeniami jak:

  • choroby serca – skrzyp może zaburzać prawidłowe krążenie krwi, a także powodować zaburzenia rytmu serca u osób chorych
  • kłębuszkowe zapalenie nerek – osoby z chorymi nerkami muszą uważać na skrzyp, gdyż w ich przypadku jego działanie moczopędne
  • może zbyt mocno obciążać nerki
  • niedobór witaminy B1 w organizmie – jest to przeciwwskazanie, gdyż skrzyp ze względu na właściwości moczopędne wypłukuje z organizmu ludzkiego witaminy z grupy B

Ponadto, na herbatkę ze skrzypu uważać muszą przedstawicielki płci pięknej spodziewające się dziecka oraz matki karmiące piersią. Nie do końca poznano bowiem właściwości skrzypu polnego na płód.

Herbata ze skrzypu – jak często można ją pić?

Herbata ze skrzypu jest najpopularniejszym sposobem przyjmowania tej rośliny. Jeżeli jednak nie odpowiada nam smak naparu z rośliny jaką jest skrzyp polny, tabletki mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem. Ziele skrzypu stosowane w formie herbaty można popijać dwa razy w ciągu dnia. Nie należy jednak przekraczać tej dawki, bo mogą wystąpić działania niepożądane. Najczęstszym jest niedobór witamin z grupy B z naciskiem na witaminę B1. Kurację stosujmy maksymalnie przez miesiąc, a potem zróbmy kilka tygodni przerwy.

Skrzyp polny na włosy – jak działa?

Skrzyp polny na włosy ma szansę zahamować nadmierne wypadanie włosów oraz ograniczyć łysienie. Poleca się go zarówno kobietom jak i mężczyznom. Można popijać skrzyp, najlepiej w połączeniu z naparem z pokrzywy zwyczajnej. Duża ilość krzemionki w tej roślinie sprawia, że wzmacnia ona cebulki włosowe oraz zapobiega łamliwości włosów. Co więcej, skrzyp przyśpiesza porost włosów, dzięki czemu znacznie szybciej możemy osiągnąć pożądaną przez nas długość. Efekty w postaci ograniczenia wypadania i łamliwości kosmyków pojawiają się przeważnie po kilku tygodniach stosowania. Kurację należy powtarzać co jakiś czas dla podtrzymania rezultatów.

Skrzyp polny – podsumowanie skrzyp wolny na włosy

Jak wynika z poniższych rozważań, skrzyp polny znalazł naprawdę szerokie zastosowanie. Warto popijać napar z tej dobroczynnej rośliny, gdyż wykazuje ona działanie moczopędne, oczyszczające organizm, a także wzmacniające. Nie sposób nie wspomnieć o przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym działaniu skrzypu. Aby kuracja była udana, należy jednak wyposażyć się w cierpliwość. Efekty nie zawsze będą bowiem widoczne po wypiciu pierwszej filiżanki naparu. Wiele osób, które rozpoczynają swoją przygodę z tą rośliną zadaje sobie pytania o jej skuteczność oraz stosowanie.

Ziola na zylaki

Wypróbuj
SKUTECZNĄ MIESZANKĘ ZIÓŁ ZE SKRZYPEM POLNYM W SKŁADZIE CistusHerbs

FAQ – skrzyp polny

Oto lista najczęściej zadawanych pytań:

1.Gdzie kupić skrzyp polny?

Pospolitość skrzypu polnego sprawia, że z powodzeniem możemy zebrać go samodzielnie. Znajdziemy go przede wszystkim na terenach podmokłych. Jeżeli nie mamy możliwości samodzielnego zebrania ziela, najlepiej zakupmy je w dobrze wyposażonym sklepie zielarskim. Herbatę ze skrzypu znajdziemy również w większości aptek oraz w niektórych drogeriach.

2. Kiedy zobaczę pierwsze efekty?

Każdy organizm może nieco inaczej reagować na skrzyp polny. Jeżeli zależy nam na złagodzeniu objawów schorzeń przewlekłych, na efekty będzie trzeba poczekać około dwóch tygodni. Jeśli chcemy zmniejszyć wypadanie włosów, czas ten może wynosić nawet cztery tygodnie.

3. Czy picie skrzypu polnego jest bezpieczne?

Skrzyp polny, jak każde zioło może wywoływać pewne działania niepożądane. Jeśli jednak stosujemy ziele zgodnie ze wskazaniami, ryzyko ich wystąpienia jest naprawdę marginalne. Nadmierne spożycie skrzypu może jednak prowadzić do utraty witaminy B1, dlatego warto robić sobie przerwy w terapii. Pomocna może okazać się również suplementacja witaminy B1.


Bibliografia

  1. Sielicka M , Pacholek B. , Zagorska A. Wlasciwosci przeciwutleniajace wybranych herbatek bedacych suplementami diety Żywność Nauka Technologia Jakość, 2010
  2. JAMBOR J. Uprawa ziół i przetwórstwo zielarskie w Polsce – stan obecny i perspektywy rozwoju, Polski Komitet Zielarski
Oceń ten produkt

8 comments

  1. jadeit.wro

    Jeżeli chodzi o to jak często można pić skrzyp polny to też bym powiedziała, że jeden raz dziennie to optymalna ilość, ewentualnie w cięższych przypadkach 2 to juz naprawdę maks.

  2. Kupiłam sobie te Cistus Herbs o których piszecie żeby wspomóc sobie funkcjonowanie nerek no i rzeczywiście, stało się one mniej problematyczne na co dzień, co bardzo przydało mi isę np. podczas pracy z biura gdzie nie musze biegać co chwilę do łazienki. Ode mnie leci łapka w górę!

  3. Koszaticzka89

    Wiedziałam, że skrzyp polny ma jakieś tam właściwości detoksykujące i przeciwzapalne, ale o bakteriobójczych nie miałam bladego pojęcia 😀 Ale wiadomo, im więcej pozytywnego wpływu, tym lepiej.

  4. Mam skrzyp polny w tabletkach, mam w torebce od naparów i włosy faktycznie mniej mi wypadają. Pazury też mniej się łamią hahaha.

  5. Nie wiem o co chodzi Wam z tym smakiem ?‍♀️ Przecież to jest dobre w smaku. O wiele gorzej na przykład smakuje mi jakieś herbaty owocowe niż sam w sobie skrzyp polny. Szybciej też wieczorkiem po nim usypiam ?

  6. smakowo srednio ale pomaga wiec sie idzie przemoc. wazne by lepiej bylo na zoladku bo wystarczy ze zjem cos lekko bardziej tlustego i zaraz puchne i mnie kwas od srodka zjada.

  7. są gotowe mieszanki ziół dobre na zgagę czy refluksy.
    sam sobie kupuję i piję. smak jak to zioła ale pomaga.

  8. Sama z siebie lubię pić skrzyp polny, więc może dlatego nie mam aż takich problemów żołądkowych jak np. mój TŻ hahaha. Muszę go przekonać do picia herbatek czy naparów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Kredens Ziołowy
Wszelkie prawa zastrzeżone!