Szałwia jest jednym z najpopularniejszych ziół, zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród przedstawicielek płci pięknej. Większości z nas kojarzy się ona z płukankami na ból zębów czy gardła. Okazuje się jednak, że właściwości szałwii są wyjątkowe i pomaga ona nie tylko na ból gardła. Zanim jednak sięgniemy po napar z tego ziela, warto je poznać i dowiedzieć się, czy istnieją przeciwwskazania do jego picia.
Szałwia – podstawowe informacje
Szałwia jest bez wątpienia godna uwagi. W poniższej tabelce scharakteryzowano najważniejsze informacje na temat tego dobroczynnego zioła:
Skąd pochodzi szałwia? | Roślina rośnie dziko niemalże na całej kuli ziemskiej. Z powodzeniem można uprawiać ją również na balkonie, tarasie lub w przydomowym ogródku. |
Jakie są zwyczajowe nazwy szałwii? | Salvia officinalis to łacińska nazwa szałwii lekarskiej. Ziele to posiada także nazwy ludowe. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: szałwija, salwia czy szalwja. |
Na co pomaga szałwia? | Szałwię można uznać za ziele naprawdę wszechstronne. Znalazła zastosowanie w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej, a także w walce ze schorzeniami układu pokarmowego. Nadaje się zarówno do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego. |
Jak często powinno się ją pić? | Co do zasady zaleca się picie naparu z szałwii dwa razy w ciągu dnia. |
Wypróbuj
SKUTECZNĄ MIESZANKĘ ZIÓŁ Z SZAŁWIĄ W SKŁADZIE RefluxoHerbs
“W szałwię lekarską najlepiej zaopatrywać się w sklepach zielarskich, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Warto unikać kupowania herbatek ekspresowych do zaparzania w supermarketach. Zawierają one bowiem surowiec słabej jakości” – mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego
Szałwia – właściwości rośliny
Szałwia słynie z wielu cennych właściwości. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje działanie:
- wspomagające pracę żołądka,
- przeciwzapalne,
- przeciwbakteryjne,
- ochronne,
- ściągające,
- wykrztuśne,
- rozkurczowe.
Ze względu na wymienione wyżej właściwości, szałwia stanowi remedium na kłopoty gastryczne, a także na zapalenie gardła czy migdałków. Ponadto, poleca się ją jako naturalny środek na kaszel oraz na kłopoty z cerą.
Picie szałwii – komu jest przeciwwskazane?
Picie szałwii nie jest niestety wskazane każdemu, kto mógłby skorzystać z jej dobroczynnych właściwości. Trzeba bowiem zaznaczyć, że istnieją pewne przeciwwskazania do picia naparu z tego ziela. Nie zaleca się stosowania tej rośliny u osób, które:
- zażywają leki przeciwdepresyjne,
- zażywają leki przeciwzakrzepowe,
- są w ciąży,
- karmią piersią,
- są uczulone na szałwię lekarską.
Nie zaleca się picia szałwii w przypadku zażywania wyżej wymienionych leków, bo może ona negatywnie wpływać na ich działanie. Jeżeli chodzi zaś o stosowanie szałwii w ciąży i w okresie laktacji, może ona powodować skurcze, a także zmniejszenie laktacji. Nie każdy zdaje sobie zaś sprawę z tego, że cierpi na alergię na tę roślinę. Warto więc obserwować swój organizm, zwłaszcza podczas pierwszego kontaktu z tą dobroczynną rośliną.
Herbata z szałwii – czy wywołuje skutki uboczne?
Herbata z szałwii jest bezpieczna, pod warunkiem, że nie pijemy jej w nadmiarze. Niestety, picie zbyt dużych ilości szałwii może skutkować toksycznym działaniem ziela. Jeśli będziemy pili szałwię w nadmiarze, możemy spodziewać się migren, a także bólów żołądka czy nudności. Ponadto, zbyt duże ilości szałwii mogą odwonić nasz organizm. Ziele to charakteryzuje się bowiem łagodnym działaniem moczopędnym.
Napar z szałwii na kłopoty trawienne
Napar z szałwii może stanowić remedium na problemy trawienne. Szałwia pobudza wydzielanie soku żołądkowego, dzięki czemu szybciej trawimy nawet ciężkostrawne posiłki. Picie naparu poleca się więc po spożyciu tłustych potraw, takich jak grochówka czy też bigos. Co ciekawe, szałwia kojąco wpływa na błonę śluzową żołądka. Dzięki temu z powodzeniem może być stosowana w przypadku nieżytu. Nie ulega wątpliwości, że kluczem do sukcesu jest picie herbatki z szałwii z odpowiednią częstotliwością. Warto popijać szałwię dwa razy w ciągu dnia, najlepiej rano i wieczorem. Jeżeli dokuczają nam kłopoty trawienne, sięgnijmy po mieszanki ziołowe zawierające szałwię. Mieszanki są zdecydowanie skuteczniejsze niż pojedynczo stosowane zioła.
Podsumowując, bez większych trudności można wysnuć wniosek o dużej skuteczności szałwii lekarskiej. Ziele to pomoże w przypadku wielu różnego rodzaju dolegliwości. Zanim je jednak zastosujemy, warto upewnić się, że nie cierpimy na przeciwwskazania do jego picia. Nie ulega także wątpliwości, że napar z szałwii powinien być pity regularnie i zgodnie z zaleceniami zawartymi na opakowaniu.
Wypróbuj
SKUTECZNĄ MIESZANKĘ ZIÓŁ Z SZAŁWIĄ W SKŁADZIE RefluxoHerbs
FAQ
1. Po jakim czasie szałwia zadziała?
Wiele osób zastanawia się nad tym, po jakim czasie pojawią się rezultaty wynikające ze stosowania szałwii. Na to pytanie nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie. Jeżeli szałwia jest stosowana na ból gardła, efekty mogą pojawić się nawet po dwóch, trzech dniach. Jeśli jednak ziele to stosowane jest na nieżyt żołądka, na rezultaty trzeba będzie poczekać nawet dwa, trzy tygodnie. Każdy przypadek jest jednak inny. U niektórych efekty pojawią się później, a u innych wcześniej.
2. Jak szałwia powinna być parzona?
Kluczem do sukcesu jest odpowiednia technika zaparzania szałwii. Najlepiej byłoby zalewać susz gorącą, ale nie wrzącą wodą. Warto byłoby także zadbać o to, aby przykryć szałwię talerzykiem i odstawić na około 15 minut. Po przestudzeniu napar nadaje się do picia.
3. Czy szałwia może być pita codziennie?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy herbatka z szałwii może być pita każdego dnia. Mimo, że jest to ziele stosunkowo bezpieczne, nie zaleca się codziennego picia szałwii lekarskiej. Można pić ją okazjonalnie lub też zrobić miesięczną kurację, po której nastąpi przerwa. Taka przerwa powinna trwać około dwa, trzy tygodnie. Jeżeli zaistnieje potrzeba kurację z wykorzystaniem szałwii będzie można powtórzyć.
Bibliografia
- Olczyk M., Geszprych A., Rośliny jadalne i lecznicze z rodzaju Sorbus L., Postępy Fititerapii, Borgis, Warszawa, 2017.
- Kołodziej G., Klasik-Ciszewska S., Profilaktyka i terapia żywieniowa w chorobie wrzodowej żołądka, Medycyna Rodzinna, Borgis, Warszawa, 2018.
- Wojciechowska I., Wojciechowska A., Wieszczycka K., Fitofarmakologia w leczeniu chorób żołądka, Kosmos. Problemy nauk biologicznych, Kraków, 2016.
po dwuch tygodniach tez byla u mnie roznica
Mi żona szałwie zawsze parzyła na refluks właśnie. Jeszcze tam jest coś poza szałwią na pewno w tej herbacie ale szałwia na pewno tam jest bo ma taki smak że nie da się jej pomylić z niczym innym.
Nie wiedziałam że szałwia ma aż tyle zastosowań. Na gardło do płukania jest dobra przy przeziębieniu.
na dziąsła i ból zębów też działa super.
tylko wiadomo że to tymczasowa pomoc.
do dentysty i tak trzeba iść.