Domowe sposoby na wzdęcia pozwalają pozbyć się dyskomfortu, uczucia twardego brzucha i bólów w podbrzuszu. Wzdęcia zwykle nie występują rano, nasilają się w ciągu dnia i są najsilniejsze wieczorem. Istnieją skuteczne sposoby, które zapobiegają ich powstaniu albo umożliwiają ich usunięcie, kiedy już powstaną. Jakie? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Przyczyny wzdęć | |
Spożywanie niektórych pokarmów | Najczęściej powodują je rośliny strączkowe, oraz krzyżowe |
Jedzenie w pośpiechu i przejadanie się | Powodem obu jest połykanie powietrza |
Picie napojów gazowanych | |
Stres | Stres zaburza zarówno gospodarkę hormonalną, jak i wydzielanie enzymów trawiennych, stąd mogą pojawić się wzdęcia |
Wypróbuj
SKUTECZNĄ MIESZANKĘ ZIÓŁ NA WZDĘCIA JeliHerbs
Wzdęcia brzucha – domowe sposoby a dieta
Na wzdęcia brzucha, domowe sposoby mogą okazać się niezwykle skuteczne. Jednym z nich będzie odpowiednia dieta. Na “czarnej liście” produktów spożywczych znajdują się warzywa strączkowe i niektóre owoce, produkty pełnoziarniste i produkty mleczne, u osób, które nie tolerują laktozy. Warto też pamiętać, by posiłki spożywać powoli – jedzenie w pośpiechu sprawia, że do jelit dostaje się znacznie więcej powietrza niż zwykle, co wpływa na powstawanie wzdęć.
Naturalne sposoby na wzdęcia – wyeliminuj stres!
Naturalne sposoby na wzdęcia muszą również uwzględniać wyeliminowanie stresu. Stres nigdy nie wpływa na nasz korzystnie – dochodzi do rozregulowania pracy gospodarki hormonalnej, co źle wpływa na wiele aspektów pracy naszego organizmu, w tym na układ trawienny. Hormony nie tylko pobudzają układ trawienny do pracy, powodując bolesne skurcze, ale także mają wpływ na wydzielanie enzymów trawiennych. W tym wypadku rozwiązaniem jest usunięcie przyczyny stresu, ale także stosowanie technik relaksacyjnych, jak np. medytacja. Możemy także skupić się na naszym hobby – malowanie, słuchanie muzyki, czytanie książek – to wszystko pomoże nam zapanować nad stresem. W celu jego eliminacji warto będzie także skłonić się ku aktywności fizycznej, która zawsze wpływa na nas pozytywnie, i uspokoi skołatane nerwy.
Domowe sposoby na wzdęcia – sięgnij po zioła!
Domowe sposoby na wzdęcia to także picie naparów ziołowych. Ważny jest jednak odpowiedni dobór ziół na wzdęcia. Szczególnie polecane są:
- liść szałwii – dzięki zawartym w niej substancjom aktywnym szałwia ma działanie rozkurczowe, żółciopędne, moczopędne, uspokajające i przeciwpotne. Usprawnia pracę przewodu pokarmowego oraz wzmacnia pracę wątroby,
- ziele skrzypu – uzupełnia niedobór mikroelementów, dzięki temu poprawia pracę przewodu pokarmowego, bardzo korzystnie wpływa na pracę wątroby, a także działa odtruwająco, wspiera leczenie nerek i układu moczowego,
- liść melisy – zmniejsza bóle brzucha, korzystnie wpływa na wzdęcia i zaparcia, a także inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
- kłącze tataraku – pobudza wydzielanie soku żołądkowego, przywraca prawidłowe ruchy perystaltyczne jelit, poprawia trawienie oraz przyswajanie składników odżywczych. Kłącze tataraku wykazuje również korzystne działanie uspokajające, redukcja stresu w tym wypadku niweluje jego objawy, czyli biegunki, napięcia w jamie brzusznej i wzdęcia,
- koszyczek rumianku – działa rozkurczowo, dzięki czemu pomaga pozbyć się wzdęć. Jest bardzo delikatny, dlatego mogą go stosować nawet kobiety w ciąży.
“Ziół na wzdęcia jest naprawdę cała masa, jednak warto sięgnąć po te najskuteczniejsze. Dobrze będzie również sięgnąć po gotowe mieszanki – składniki dobierane są przez obytych z ziołolecznictwem ludzi. Warto zaufać ich wiedzy” – mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego.
Stosując domowe sposoby na wzdęcia musimy mieć świadomość, iż potrzeba tutaj systematyczności. Czy będziemy polegać na diecie, eliminacji stresu czy na stosowaniu ziół – regularność jest ogromnie ważna. Warto również nie ograniczać swoich metod, i sięgnąć po różnorodne domowe sposoby na wzdęcia, działając na problem kompleksowo.
FAQ
1. Czy domowe sposoby na wzdęcia mogą stosować wszyscy?
W przypadku ograniczania stresu nie będzie tutaj wyjątków – techniki relaksacyjne, aktywność fizyczna czy skupianie uwagi na przyjemnościach stosować może każdy bez wyjątku. Dieta i zioła to nieco bardziej skomplikowana sprawa. Nie wszystkie potrawy mogą być stosowane czy ograniczone u niektórych osób – chorujących, kobiet w ciąży czy karmiących piersią. Tak samo jest w przypadku ziół. Te metody warto skonsultować z lekarzem.
2. Czy każdy domowy sposób na wzdęcia będzie skuteczny?
To zależy od wielu czynników. Metoda eliminacji stresu nie zadziała, jeśli wzdęcia nie są u nas powodowane przez stres właśnie. Domowe sposoby na wzdęcia należy dobrać odpowiednio do swojego przypadku.
3. Skąd wziąć dobrej jakości mieszanki ziół na wzdęcia?
Zioła na wzdęcia dostępne są w wielu miejscach – sklepach, aptekach czy internetowo. Wybierając je warto jednak zwrócić uwagę na ich skład, i sięgnąć po te, które zawierają jak najwięcej składników pozytywnie nieoddziałujących na ten problem.
Bibliografia
- P. Gulbicka, M. Przymisławski, Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie, Wrocław 2016, s. 69-76.
- N. Mitchell, G. Sevitsky, The causes of bloat, the limits of health, Montreal 2007, s. 245-260.