Zadzwoń do nas: +48 58 351 37 91

Darmowa wysyłka każdego zamówienia!

Zioła na zaparcia

Zioła na zaparcia są bardzo chętnie stosowane przez osoby borykające się z tym uciążliwym problemem. Trzeba zaś przyznać, że ta dolegliwość dotyka coraz więcej osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jeżeli zależy nam na tym, aby zioła na zaparcia przyniosły pożądane rezultaty, zadbajmy o jak najwcześniejsze rozpoczęcie kuracji. Pamiętajmy również o tym, aby używać odpowiednich ziół. 

Zioła na zaparcia – które będą godne naszej uwagi?

Jak już wspomniano na wstępie, zioła na zaparcia warto pić. Zioła są bowiem zdecydowanie bardziej bezpieczne od większości leków przeznaczonych do walki ze wspomnianym problemem. Co więcej, nie można odmówić im skuteczności. Jeżeli zastanawiamy się nad tym, jakie zioła na zaparcia warto zastosować, zainteresujmy się tymi przedstawionymi w poniższej tabeli:

Nasiona babki płesznik Bardzo pomocna na zaparcia może okazać się babka płesznik. Jej nasionom można przede wszystkim przypisać silne działanie ochronne na jelita. Co więcej, nasionka tej dobroczynnej rośliny przeciwdziałają także bólowi, który jest jednym z objawów zaparć. Łagodzą również niestrawność, która nierzadko poprzedza pojawienie się uporczywych zaparć.
Łupina babki jajowatej Nasiona babki jajowatej charakteryzują się tym, iż pod wpływem wody zaczynają wytwarzać spore ilości śluzu. Zmiękczają więc masę kałową zalegającą w naszych jelitach, czym przyczyniają się do sprawnego wydalenia jej z naszego organizmu.
Nasiona siemienia lnianego Trudno o wskazanie bardziej skutecznego zioła na zaparcia niż siemię lniane. Siemię, zarówno w formie całych jak i zmielonych ziaren znajdziemy w niemal każdym sklepie spożywczym. Lepiej byłoby jednak sięgnąć po całe nasiona i ewentualnie samodzielnie je zmielić przy pomocy młynka do kawy. Zawarta w tych niepozornych nasionkach lecytyna sprawia, że jelita zaczynają sprawniej pracować. Dzięki temu problem zaparć przestaje nam dokuczać. Co więcej, len działa łagodząco oraz osłonowo na układ trawienny.
Ziola na zylaki

Wypróbuj
SKUTECZNĄ MIESZANKĘ ZIÓŁ NA ZAPARCIA JeliHerbs

mieszanka ziol na zaparcia

Wszystkie wyżej wymienione zioła na zaparcia i wzdęcia mogą okazać się skuteczne, pod warunkiem że zadbamy o regularność ich stosowania. Dbajmy więc o systematyczność, a wówczas rezultaty stosowania wybranych przez nas ziół naprawdę pozytywnie nas zaskoczą. Pamiętajmy także o tym, że nie musimy ograniczać się do jednego gatunku ziół. Z powodzeniem możemy zdecydować się na mieszanki.

Zioła na zaparcia – kiedy warto je zastosować?

Zioła na zaparcia pomogą, jeżeli zastosujemy je odpowiednio wcześnie. Najlepiej wdrożyć kurację ziołową jeszcze zanim problem zaparć stanie się zaawansowany. Jakie objawy powinny więc skłonić nas do tego, aby zacząć stosować zioła na zaparcia? Przede wszystkim są to:

 • ból i dyskomfort podczas wypróżniania
 • nieregularne wypróżniania
 • wzdęcia
 • skurcze jelit
 • nieodpowiednia konsystencja stolca

Wyżej wymienione objawy mogą mieć rozmaity stopień nasilenia, w zależności od stopnia zaawansowania naszego problemu. Zioła na zaparcia dla dorosłych są stosunkowo bezpieczne i skuteczne. Picie ziół nie powinno jednak wykluczać wizyty u specjalisty. Lekarzem, który powinien nam pomóc, jeśli borykamy się z zaparciami jest gastrolog. Jeżeli jednak problem nie jest zbyt mocno zaawansowany, pomóc może nam już lekarz rodzinny. Czasami zaleci nam on leki przeczyszczające lub regulujące rytm wypróżnień. Najprawdopodobniej będziemy mogli jednak stosować zioła jako wsparcie konwencjonalnego leczenia. W łagodniejszych przypadkach wystarczające może zaś okazać się wyłącznie stosowanie ziół.

Podsumowując, bez większych trudności można stwierdzić, że zioła przeciwko zaparciom powinny być stosowane systematycznie. W przeciwnym bowiem razie mowy o w miarę trwałych oraz przede wszystkim satysfakcjonujących nas efektach być niestety nie może. Zawsze należy także upewnić się co do tego, że nie istnieją żadne przeciwwskazania, aby popijać jakąś określoną mieszankę ziołową. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, skonsultujmy się z doświadczonym farmaceutą albo z lekarzem. Pomogą nam oni dobrać mieszankę ziołową adekwatną do naszych potrzeb.

nasiona i olej z siemienia lnianego

FAQ – zioła na zaparcia

 1. Gdzie kupić najskuteczniejsze zioła na zaparcia?

Dobrej jakości ziół warto byłoby poszukiwać przede wszystkim w sklepach z ekologiczną żywnością. Otrzymamy je również w zielarniach, a także w niektórych sklepach spożywczych i aptekach.

 1. Kiedy zioła na zaparcia zaczną działać?

Efekty stosowania ziół na zaparcia u każdego mogą pojawić się w nieco innym czasie. Co do zasady jednak, zioła pomagają już po tygodniu stosowania. Bardziej satysfakcjonujące rezultaty pojawią się jednak nie wcześniej jak po kilku tygodniach ich picia.

 1. O czym pamiętać wybierając zioła na zaparcia?

Jak już wspomniano powyżej, dobór ziół jest kwestią indywidualną. Najlepiej byłoby jednak stosować mieszanki kilku ziół. Szczególnie starannie powinny być jednak wybierane zioła na zaparcia w ciąży. Zanim zastosujemy jakieś konkretne zioło, warto byłoby więc skontaktować się z lekarzem.


Bibliografia

 1. Lach J., Bany J., Bzdega J., Kiezel G., Chrabol-Sura A., Ocena sposobu żywienia osób cierpiących na nawykowe zaparcia stolca, Żywienie Człowieka i Metabolizm. Suplement 32/2005, s. 16.
 2. Daniluk J.,  Przewlekłe zaparcia — niedoceniany problem kliniczny, Gastroenterologia Kliniczna 10/2018, s. 1-13.
 3. Bielińska-Ogrodnik D., Zaparcia u chorych dializowanych otrzewnowo, Forum Nefrologiczne 3/2020, s. 21-127.

7 comments

 1. iga perzyńska

  wiem że są tabletki i syropy na zaparcia, ale mi się wydaje, że ona bardziej działają na to by już, teraz, natychmiast zadziałały, a nie by regulowały wizyty w kibelku 😀

  1. imo prawda to co piszesz bo w sumie reklamy na tabletki leca w tv.
   co do przyzwyczajenia organizmu by chodzic do lazienki to..
   wole zdecydowanie uzywac ziola na zaparcia bo wystarczy tylko to wypic.

 2. Bardzo fajny artykuł, zwłaszcza że wielu ludzi nadal ma mocno niepoukładaną wiedze co do tego, które zioła na zaparcia będą w ogóle godne uwagi. A taka niewiedza to raczej nie jest nic fajnego dla organizmu, który może nie polubić eksperymentów.

 3. Ja mam dość często problemy wypróżnianiem, ból jest wtedy straszny… będę musiała w końcu coś z tym zrobić…

 4. ojjjj sama po sobie wiem ze zaparcia powinno się zwalczac już przy pierwszych objawach. Jezeli chodzi wiec o to kiedy powinno sie stosowac ziola na zaparcia to odpowiedz jest prosta – jak najszybciej, nie zaszkodzi tez nikomu stosowanie ich profilaktycznie :PPPPPP

 5. maja kwiatkowska

  mi już babcia mówiła, że siemię lniane to najskuteczniejsze zioło na zaparcia, jednak mądrości starszyzny i wiedza sprzed pokoleń czasem przydają sie w życiu codziennym

  zwłaszcza że zaparcia to chyba też jest problem cywilizacyjny przy obecnym trybie zycia i żywienia się wielu ludzi

  1. To prawda. Czasem warto posłuchać co maja do powiedzenia starsi, bo problemy takie jak zaparcia to przecież nie jest nic nowego i nasze babcie też musiały sobie z nimi jakoś i jak najlepiej radzić, najczęściej właśnie stosując zioła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Kredens Ziołowy
Wszelkie prawa zastrzeżone!