Melisa to jedno z najpopularniejszych ziół. Większość z nas traktuje ją jako remedium na zszargane nerwy. Okazuje się jednak, że ma ona zdecydowanie więcej cennych właściwości. Zanim jednak sięgniemy po to ziele, dobrze byłoby dowiedzieć się, jak należy je pić. Ponadto, zawsze należy poznać przeciwwskazania do picia melisy. Może się bowiem okazać, że mimo jej dobroczynnego działania nie możemy jej pić.
Melisa – podstawowe informacje
Melisa jest zielem wyjątkowym, które charakteryzuje się naprawdę wieloma wyjątkowymi właściwościami. Zanim jednak po nie sięgniemy, warto dowiedzieć się czegoś na temat melisy. W poniższej tabelce scharakteryzowano najważniejsze cechy tego ziela:
Skąd pochodzi melisa? | Ojczyzną melisy są kraje Afryki Północnej, gdzie roślina ta rośnie dziko. Jest ona rozpowszechniona także w Azji oraz w Europie Południowej. W Polsce nie rośnie ona dziko, ale z powodzeniem może być uprawiana na parapecie, tarasie lub w przydomowym ogródku. |
Jak inaczej nazywa się melisę? | Łacińska nazwa melisy to Melissa officinalis. Ziele to posiada również wiele ludowych nazw, takich jak: rojownik, cytrynowe ziele, matecznik czy pszczelnik. |
Na co pomaga melisa? | Jeżeli interesuje nas melisa, właściwości uspokajające tego ziela są nam prawdopodobnie znane. Cytrynowe ziele stanowi remedium na zdecydowanie więcej dolegliwości. Dzięki melisie można także złagodzić bóle głowy czy zniwelować bóle brzucha. Pomaga ona także walczyć z łagodnymi zaburzeniami nastroju i snu. |
Jak często należy pić melisę? | Co do zasady zaleca się picie naparu z melisy dwa razy dziennie o dowolnych porach. Nie jest konieczne picie tego ziela na czczo. Z powodzeniem można to robić po posiłku. |
Wypróbuj
SKUTECZNĄ MIESZANKĘ ZIÓŁ Z MELISĄ W SKŁADZIE RefluxoHerbs
Każdy, kto chce się cieszyć pozytywnym wpływem melisy na swój organizm musi pamiętać o regularnym jej piciu. Cytrynowe ziele może pić pite zarówno doraźnie, jak i przewlekle. Doraźnie warto pić je w przypadku spożycia ciężkiego posiłku. Przewlekła kuracja melisą pozwoli zaś uspokoić zszargane nerwy. – mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego
Melisa – przeciwwskazania do picia
Jeżeli interesuje nas melisa, przeciwwskazania do picia tej rośliny muszą być nam znane. Otóż melisy nie wolno pić wówczas, gdy:
- jesteśmy uczuleni na cytrynowe ziele
- zażywamy leki uspokajające na receptę
- stosujemy leki rozrzedzające krew
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy melisa herbata jest bezpieczna w ciąży. Na szczęście, ciąża nie stanowi przeciwwskazania do popijania tego dobroczynnego ziela. Cytrynowe ziele pomoże złagodzić wiele dolegliwości, na które mogą uskarżać się ciężarne.
Herbata z melisy – jak często można ją pić?
Herbata z melisy, aby była skuteczna musi być stosowana z odpowiednią częstotliwością. Wbrew pozorom, zagrożeniem jest nie tylko zbyt rzadkie, ale i zbyt częste picie naparu z tego dobroczynnego ziela. Co do zasady, nie należy pić więcej niż dwóch naparów melisy dziennie. Picie dużych ilości herbaty z melisy może doprowadzić do pojawienia się mniej lub bardziej uciążliwych skutków ubocznych. Jednym z częstszych działań niepożądanych są bóle głowy, ale również bóle brzucha. Ponadto, picie melisy w nadmiernych ilościach może spowodować świszczący oddech, a także wymioty czy nudności.
Melisa na uspokojenie – jak ją zaparzyć?
Melisa na uspokojenie, a także na innego rodzaju dolegliwości, musi być parzona w odpowiedni sposób. W przeciwnym razie picie naparu nie będzie zbyt efektywne. Istotne jest także i to, aby wyposażyć się w surowiec jak najwyższej jakości. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup melisy w sklepie zielarskim. Unikajmy kupowania melisy w supermarketach, bo znajdują się tam herbatki pośledniej jakości. Jak zaś parzyć cytrynowe ziele? Przede wszystkim należy przygotować gorącą, ale nie wrzącą wodę. Przyda nam się także zaparzać. Sugerowaną na opakowaniu ilość ziela należy zalać gorącą wodą, a następnie przykryć talerzykiem. Cytrynowe ziele należy zaparzać pod przykryciem przez około kwadrans. Po ostudzeniu, ziele nadaje się do picia.
Melisa – działanie na układ trawienny
Jeżeli sięgamy po melisę, działanie tego ziela na układ trawienny powinno być nam znane. Okazuje się bowiem, że cytrynowe ziele zadziała nie tylko na kłopoty z nerwami. Dzięki melisie pobudzone zostaje wydzielanie soku żołądkowego, a także żółci. Trawienie przebiega więc w zdecydowanie sprawniejszy sposób. Napar z melisy poleca się więc po spożyciu ciężkostrawnych posiłków, takich jak na przykład grochówka, bigos, golonka czy żeberka. Ponadto, dzięki melisie można złagodzić wynikające z napięcia emocjonalnego bóle żołądka oraz kolkę. Herbatka z ziela cytrynowego zalecana jest także w przypadku walki z zapaleniem dróg żółciowych. Przy problemach trawiennych właściwości melisy to jednak stanowczo za mało. Dobrze byłoby więc zakupić mieszankę ziołową na trawienie, w której składzie znajdzie się również melisa.
Podsumowując, bez większych trudności można stwierdzić, że melisa to ziele wyjątkowo skuteczne. Stanowi ona remedium na wiele różnego rodzaju problemów. Na szczególną uwagę zasługują właściwości uspokajające, a także wspomagające trawienie. Nie sposób nie zauważyć, że ziele to stanowi także remedium na kłopoty z zasypianiem. Aby móc cieszyć się pełnią działania cytrynowego ziela, trzeba pić je regularnie.
FAQ
1. Przez jak długi czas może być pita melisa?
Cytrynowe ziele, aby było skuteczne musi być pite regularnie. Bezpiecznie można pić melisę przez około miesiąc. Trzeba jednak pamiętać o robieniu przerw. Po miesięcznej kuracji warto zrobić przerwę, która będzie trwała co najmniej dwa tygodnie. Po jakimś czasie kurację w razie potrzeby można będzie powtórzyć.
2. Po jakim czasie melisa działa?
Wiele osób zastanawia się nad tym, po jakim czasie cytrynowe ziele zadziała. Jeżeli chodzi o właściwości uspokajające, pojawią się one raczej nie wcześniej jak po kilku tygodniach stosowania. Jeśli jednak pijemy melisę po ciężkim posiłku, efekt może pojawić się niemal natychmiast.
3. Czy melisa może być pita rano czy lepiej pić ją wieczorem?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy melisę lepiej pić o poranku czy może wieczorem. Na to pytanie nie da się jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od tego, z jakich względów pijemy to zioło. Jeśli pijemy je na uspokojenie, warto pić je zarówno o poranku jak i przed snem.
Bibliografia
- Abolfazl S. Amirhossein S., Behjat J., Melissa officinalis L. – A review of its traditional uses, phytochemistry and pharmacology, Elsevier, 2016.
- Kiewlicz K., Rośliny zielarskie w gospodarstwie domowym, Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach, Barzkowice, 2017.
- Moradkhani H., Sargsyan E., Bibak H., Naseri B., Sadat-Hosseini M., Fayazi-Barjin A., Meftahizade H., Melissa officinalis L., a valuable medicine plant: A review, Journal of Medicinal Plants Research Vol. 4(25), Academia Publishing, 2010.
Pomagać mi na kolatanie serca
Juz pije 2 miesiac i tak jak na poczatku nie bylo widac az tak roznicy tak im dluzej pije napary z melisy tym lepsze sa efekty ze spaniem ale tez wlasnie z trawieniem. Na pewno kolek jest mniej po jedzeniu. Predzej 2 godziny musialy byc po zjedzeniu bym mogla sie ruszyc z domu po jedzeniu.
Mi bardzo pomagalo na problemy z trawieniem zwlaszcza jak cos ciezszego zjadlam ^^
Jak karkowka byla zjedzona to od razu bralam sie za parzenie meliski.
no to będę musiała wypróbować bo męczy mnie mocno
Pijam codziennie a nawet 2 razy dziennie herbatę ziołową i na prawdę mi ona pomaga uspokajająco. Polecam się zainteresować.
ja pije melise wieczorem na dobry sen i uwazam ze mi bardzo pomaga
Serio leki rozrzedzające krew to przeciwwskazanie do picia melisy? Kurcze, dobrze wiedzieć bo biorę a czasami popijałam sobie ;/
Zdecydowanie warto wiedzieć o tych przeciwwskazaniach do picia melissy bo to jednak gwarantuje że nie pogorszymy sobie stanu organizmu czy samopoczucia a w przypadku stresujacych sytuacji to chyba wazne.
często piłam melisę jak miałam stresy i chciałam uspokoić swój układ trawienny, bo niestety u mnie to było wszystko ze sobą bardzo powiązane i zdenerwowanie od razu dawało o sobie znać także w pracy jelit. No i bardzo lubię jej smak, tak swoją drogą.
Nie wiedziałam, że melisa ma jakiś limit jak można ją często pić. Co prawda nigdy nie przekraczałam tych dwóch dziennie, ale nawet nie zdawałam sobie sprawy, że nie powinno się więcej… no cóż, na przyszłość będę mądrzejsza o taka wiedzę bo jednak jej cechy mają na mnie dobry wpływ.