Zadzwoń do nas: +48 58 351 37 91

Darmowa wysyłka każdego zamówienia!

Leczenie żylaków – co warto wiedzieć?

Leczenie żylaków może odbywać się na naprawdę wiele różnego rodzaju sposobów. Jeżeli mamy żylaki, leczenie powinno być wszechstronne. Wówczas istnieją największe szanse na uzyskanie satysfakcjonującej poprawy. Dobrze jest więc odpowiednio zaplanować terapię. Warto poznać różnego rodzaju metody stosowane w leczeniu żylaków i wybrać te, które odpowiadają nam najbardziej.

Leczenie żylaków – najważniejsze informacje

Leczenie żylaków, jak wspomniano na wstępie, może odbywać się wielotorowo. W poniższej tabelce omówiono najważniejsze kwestie dotyczące terapii tej uciążliwej przypadłości:

Jak można leczyć żylaki? Leczenie żylaków może odbywać się farmakologicznie, a także przy wykorzystaniu ziół. Ruch i dieta również odgrywają niebagatelną rolę. Pomocne mogą okazać się zabiegi.
Na czym polega leczenie zachowawcze? Wyróżnia się tu przede wszystkim tak zwaną terapię uciskową, która polega na noszeniu specjalnej odzieży medycznej. Dzięki temu pobudza się pracę naczyń krwionośnych. Leczenie zachowawcze może również przybierać formę kuracji ziołami. Trzeba jednak umiejętnie je dobrać.
Jaki lekarz zajmuje się najczęściej terapią żylaków? Leczeniem żylaków najczęściej zajmują się chirurdzy.
Jak długo musi być stosowane leczenie żylaków? Wiele zależy od metody, która zostaje zastosowana. Metody zachowawcze wymagają najczęściej stosowania całe życie.
Ziola na zylaki

Wypróbuj
SKUTECZNĄ MIESZANKĘ ZIÓŁ NA ŻYLAKI VenoHerbs

“Najlepiej, jeżeli leczenie żylaków nóg będzie odbywało się pod czujnym okiem fachowca. W wielu przypadkach można łączyć metody farmakologiczne oraz zabiegi z leczeniem zachowawczym, takim jak na przykład terapia ziołami.” – mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego.

Leczenie żylaków – poznaj skuteczne zabiegi

Leczenie żylaków poprzez zastosowanie specjalistycznych zabiegów cieszy się bardzo dużą popularnością. Najczęściej stosowane są takie zabiegi jak:

  • operacja Babcocka – w tej metodzie wykonywane są nacięcia w okolicy kostki oraz pachwiny oraz założenie specjalnej sondy, wraz z którą usuwana jest później konkretna żyła
  • klejenie żylaków – w tej metodzie wykorzystywany jest klej cyjanoakrylowy, który pozwala na zatrzymanie krwawienia z żylaków; metoda stosowana często w terapii żylaków żołądka
  • skleroterapia – metoda ta polega na zamknięciu naczyń przy pomocy specjalnego środka chemicznego, który nosi miano preparatu obliterującego; jedna z najczęściej stosowanych metod w terapii żylaków
  • leczenie parą wodną – polega na wprowadzaniu cewnika do żyły, który dostarcza parę wodną; najnowocześniejsza metoda leczenia żylaków; obarczona małym ryzykiem powikłań
  • leczenie laserowe – do żyły wprowadza się światłowód, a wiązka lasera doprowadza do tak zwanej ablacji; jest to zamknięcie niewydolnych żył, najczęściej odstrzałkowej

Aby wykonać zabieg, należy najpierw zakwalifikować pacjenta. Przeprowadzenie zabiegu każdorazowo jest więc poprzedzone szczegółowym badaniem oraz zebraniem wywiadu, aby potwierdzić wskazania i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zabiegu.

obserwacja zylakow

Leczenie żylaków farmakologiczne

Leczenie żylaków może odbywać się również przy wsparciu farmakologii. Jest to jedna z najczęściej stosowanych metod, zwłaszcza na początku, gdy problem nie jest jeszcze bardzo zaawansowany i nie wymaga inwazyjnych działań. W farmakologicznej terapii żylaków wykorzystywane są najczęściej:

  • maści,
  • tabletki,
  • żele.

W wyżej wymienionych preparatach znajdziemy rozmaite substancje aktywne. W żelach i maściach nierzadko znajduje się ekstrakt z arniki górskiej czy ekstrakt z ruszczyka kolczastego. Pomagają one usprawnić mikrokrążenie. W tabletkach nierzadko znajduje się heparyna, zapobiegająca zakrzepom krwi, jak również rutyna czy wyciąg z kasztanowca.

Podsumowując, leczenie żylaków może okazać się bardzo skuteczne, zwłaszcza jeśli zastosujemy zabieg na żylaki oraz farmakoterapię. Metody zachowawcze terapii tej przypadłości także są wskazane. Wymienić tutaj należy zioła na żylaki oraz różnego rodzaju odzież uciskową. Wszelkie metody leczenia żylaków wymagają bezwzględnie konsultacji lekarskiej.

FAQ

1. Jak leczyć żylaki w ciąży?

W ciąży dolegliwości związane z żylakami nierzadko ulegają zaostrzeniu. Niestety, w tym wyjątkowym stanie nie każde leczenie będzie dostępne. Istnieją jednak bezpieczne dla kobiet w ciąży metody walki z tą przypadłością. Wskazana jest więc konsultacja lekarska.

2. Czy leczenie żylaków jest bezpieczne?

Każdy zabieg i każde leczenie farmakologiczne wiąże się z pewnym ryzykiem skutków ubocznych. Niemniej jednak, stosowanie się do zaleceń lekarskich znacząco zmniejsza ryzyko niepożądanych działań.

3. Czy leczenie żylaków ziołami jest równie skuteczne co zabiegi?

Niestety nie. Terapia ziołami może jednak stanowić wsparcie zarówno dla zabiegów, jak i niekiedy dla leczenia farmakologicznego. Wskazana jest jednak konsultacja z lekarzem, bo zioła mogą wchodzić w reakcje z lekami i należy zdawać sobie z tego sprawę. W przeciwnym razie narażamy się na niebezpieczne powikłania.


Bibliografia

  1. Marona H., Kornobis A., Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy, Postępy Farmakoterapii 2/2009.
  2. Milczarek-Szalkowska H., Zioła z miodem przeciwko żylakom, Pszczelarz Polski, 2000.
  3.  Moszczyński P., Żylaki kończyn dolnych, Kraków 1994, s. 26.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Kredens Ziołowy
Wszelkie prawa zastrzeżone!