Tatarak to jedno z najpopularniejszych ziół. Jeśli chcemy pić kłącze tataraku, właściwości tej rośliny powinny być nam znane. Zanim jednak sięgniemy po tę roślinę, dobrze dowiedzieć się czegoś na jej temat. Warto także zapoznać się z ewentualnymi przeciwwskazaniami do picia tataraku. Wówczas kuracja będzie nie tylko skuteczna, ale przede wszystkim bezpieczna.
Kłącze tataraku – podstawowe informacje
Kłącze tataraku jest zielem dość popularnym, ale nie każdy zna jego cechy charakterystyczne. W poniższej tabelce zamieszczono najważniejsze informacje na temat kłącza tataraku:
Skąd pochodzi tatarak? | Ojczyzną rośliny jest przede wszystkim Azja. W Europie ziele to pojawiło się około XVI wieku. Współcześnie ziele o dziko rośnie w całej Polsce. |
Jakie są zwyczajowe nazwy tataraku? | Łacińska nazwa tataraku zwyczajnego brzmi: Acorus Calamus. Nazwy ludowe to: ajer, capr, gałgan, bluszcz czy air. |
Na co pomaga tatarak? | Napary z tataraku są stosowane przede wszystkim na problemy z układem trawiennym. Łagodzą zgagę, bóle żołądka czy wzdęcia. Ziele to poleca się także na bóle zębów czy infekcje intymne. |
Jak częste powinno być picie tataraku? | Ilość naparów zależy w dużej mierze od rodzaju schorzenia, na które są one stosowane. Co do zasady jednak zaleca się picie tataraku dwa razy w ciągu dnia. |
Wypróbuj
SKUTECZNĄ MIESZANKĘ ZIÓŁ Z TATARAKIEM W SKŁADZIE RefluxoHerbs
“Tatarak można pić solo, a także w połączeniu z innymi ziołami. W sklepach zielarskich znajduje się wiele godnych polecenia mieszanek, w których składzie znajduje się zarówno ziele tataraku, jak i inne gatunki dobroczynnych ziół” – mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego
Tatarak – właściwości, które warto znać
Jeśli interesuje nas tatarak, właściwości tej rośliny powinny być nam znane. Ziele to słynie przede wszystkim z działania:
- moczopędnego,
- napotnego,
- przeciwzapalnego,
- przeciwbólowego,
- krwiotwórczego,
- poprawiającego trawienie,
- rozkurczowego.
Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, tatarak zwyczajny stosowany jest jako remedium na różnego rodzaju dolegliwości. Znane jest jego pozytywne działanie na układ pokarmowy, ale również na żeński układ rozrodczy. Dzięki tatarakowi można pozbyć się także problemów ze skórą, włosami czy paznokciami. Jeżeli więc sięgniemy po kłącze tataraku, właściwości na pewno pozytywnie nas zaskoczą.
Kłącze tataraku – przeciwwskazania do picia
Jeżeli chcemy pić kłącze tataraku, przeciwwskazania muszą być nam znane. Niestety, nie zawsze będzie można czerpać z dobroczynnych właściwości tego ziela. Na pewno nie powinny sięgać po nie osoby mające nadwrażliwość na olejek eteryczny, który znajduje się w tataraku zwyczajnym. Ostrożność należy zachować także w przypadku skłonności do alergii na dotychczasowo stosowane zioła. Tatarak bardzo często niestety potrafi uczulać. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do picia herbatek z tataraku będzie również stan błogosławiony oraz karmienie piersią. Niestety, nie ma badań potwierdzających bezpieczeństwo tej rośliny w ciąży.
Kłącze tataraku – skutki uboczne
Kłącze tataraku jest jednym z bardziej bezpiecznych ziół. Z tego też względu może być pity niemalże bez ograniczeń. Warto jednak trzymać się zalecanej dziennej liczby naparów. Jeśli będziemy sięgać po tatarak w nadmiarze, możemy doświadczyć pewnych skutków ubocznych. Nie pojawią się one oczywiście we wszystkich. Można uskarżać się na nudności, a także na niewielkie bóle brzucha. Ponadto, tatarak pity w nadmiarze może odwadniać organizm ze względu na silne działanie moczopędnie.
Kłącze tataraku na refluks
Kłącze tataraku ma szansę znaleźć zastosowanie w przypadku dokuczliwego refluksu. Zawarta w tataraku zwyczajnym gorycz sprawia, że pobudzone zostaje wydzielanie soku żołądkowego. Dzięki temu poprawia się trawienie oraz zwiększa się wchłanianie składników odżywczych zawartych w pożywieniu. Kłącze tataraku na jelita oraz na żołądek także ma szansę zadziałać. Znajdują się w nim mukopolisacharydy, które powlekają błonę śluzową żołądka specjalną warstwą ochronną. Ponadto, systematyczne picie naparu z tataraku usprawnia perystaltykę jelit, przyczyniając się tym samym do eliminacji uciążliwych wzdęć i zaparć. Najlepszym rozwiązaniem, na jakie możemy się zdecydować będą mieszanki ziołowe zawierające w swoim składzie tatarak. Stosowanie mieszanek jest o wiele skuteczniejsze niż stosowanie pojedynczych gatunków ziół.
Podsumowując, bez większych trudności można wysnuć wniosek o dużej skuteczności tataraku. Ziele to stanowi remedium na naprawdę wiele problemów. Najwięcej osób pije je jednak z powodu kłopotów z żołądkiem czy jelitami. Ziele to znajdzie także zastosowanie w walce z refluksem. Jako, że kłącze tataraku zwyczajnego jest bezpieczne, jego picie zazwyczaj nie wiąże się z wystąpieniem skutków ubocznych.
Wypróbuj
SKUTECZNĄ MIESZANKĘ ZIÓŁ Z TATARAKIEM W SKŁADZIE RefluxoHerbs
FAQ
1. Po jakim czasie tatarak działa?
Każdy, kto sięga po jakieś zioło chciałby, aby zadziałało ono jak najszybciej. Niestety, nie jest to jednak możliwe. Ziele to zacznie działać po około dwóch, trzech tygodniach regularnego stosowania. Należy więc uzbroić się w cierpliwość. Warto również pamiętać, że w niektórych przypadkach efekty mogą pojawić się później, a w innych nieco szybciej. Wiele zależy od stanu wyjściowego, w jakim znajdowała się osoba sięgająca po napar z tataraku.
2. Jak długo można pić tatarak?
Ziele tataraku zwyczajnego może być pite przez dość długi czas, bo jest to ziele bezpieczne. Najlepiej byłoby jednak zrobić dwutygodniową przerwę po trwającej miesiąc kuracji. Potem, w razie konieczności kurację ziołową można powtórzyć.
3. Czy tatarak wystarczy, aby zwalczyć problemy gastryczne?
Mimo dużej skuteczności i bezpieczeństwa tataraku zwyczajnego, trzeba liczyć się z tym, że nie rozwiąże on wszystkich naszych problemów. W celu zwalczenia refluksu czy uporczywych wzdęć należy przyjrzeć się swojej diecie i wyeliminować czynniki zaostrzające przebieg schorzeń. Na pewno jednak tatarak będzie stanowił wsparcie w leczeniu.
Bibliografia
- Kedzia B. , Holderna-Kedzia E., Możliwości wykorzystania miodu i ziół w chorobach żołądka i jelit, Herbalism, Krosno, 2018.
- Żuraw B., Haratym W., Tietze M., Weryszko-Chmielewska E., Rośliny dziko rosnące o właściwościach toksycznych, Alegroprofil, 2014.
Polecam!!! Piłam raz dziennie i pozbyłam się refluksu, chciałam zrobić przerwie w braniu polprazolu i efekty mnie powaliły, można mieszać z kwiatem nagietka polecam.
pierwsze słyszę o tej roślinie a ciekawie wygląda to co niby ma robić. jestem ciekawa czy by mi tatarak pomógł na refluks..
POLECAM!!!! Ogólnie zioła czy mieszanki które mają kłącze tataraku. Mi i mężowi pomagają:)