Domowe sposoby na żylaki działają doraźnie, choć mogą również przynosić długofalową ulgę. Są łatwe w przygotowaniu, a produkty do ich przygotowania znajdują się niemal w każdej kuchni. Dzięki temu stanowią łatwy i powszechnie dostępny sposób, aby pozbyć się uciążliwych żylaków, a także zapobiegać ich powstawaniu. To również stosunkowo tanie rozwiązanie, biorąc pod uwagę dostępność potrzebnych składników. Jakie są zatem naturalne sposoby na żylaki na nogach? Dowiesz się z poniższego artykułu.
Biologiczne przyczyny żylaków | Zewnętrzne przyczyny żylaków |
uwarunkowania genetyczne | siedzący tryb życia |
mała aktywność fizyczna | |
stres | |
złą dieta | |
wysoka temperatura |
Wypróbuj
SKUTECZNĄ MIESZANKĘ ZIÓŁ NA ŻYLAKI VenoHerbs
“Domowe sposoby działają delikatnie i powoli, ale skutecznie, dlatego tak ważne jest ich regularne stosowanie. Jeśli jednocześnie stosujemy leczenie farmakologiczne, warto omówić naturalne metody z lekarzem lub farmaceutą”– mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego.
Domowe sposoby na żylaki – ocet jabłkowy
Domowe sposoby na żylaki to używanie octu jabłkowego, który skutecznie poprawia krążenie oraz przepływ krwi. Nadaje się do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego, ale w przypadku żylaków, warto rozsmarowywać go na nogach w kierunku od kostek do ud, powtarzając zabieg rano i wieczorem przez kilka miesięcy.
Domowe sposoby na żylaki – czosnek
Jako domowe sposoby na żylaki można też wybrać czosnek. Wykazuje właściwości przeciwzapalne i poprawia mikrokrążenie, a także stymuluje usuwanie toksyn. Zewnętrznie można go używać w formie okładów, ale jest również świetnym dodatkiem do potraw. Można z niego przygotować maść w proporcjach: 6 ząbków czosnku, sok wyciśnięty z pomarańczy, 2 łyżki oliwy z oliwek. Wszystkie składniki należy ze sobą wymieszać o pozostawić na 12 godzin, a następnie nałożyć na skórę i owinąć gazą.
Żylaki – leczenie domowe ziołami
W przypadku żylaków leczenie domowe to również stosowanie odpowiednich ziół w formie naparów. Zioła na żylaki, które poprawiają krążenie i przyspieszają kurację to:
- ziele karczocha. Posiada działanie redukujące poziom cholesterolu we krwi. Działa profilaktycznie i doraźnie,
- ziele fiołka trójbarwnego. Wykazuje działanie przeciwzapalne, a także uszczelnia i wzmacnia ściany naczyń włosowatych,
- ziele melisy. Wykazuje działanie antyoksydacyjne, zwalczając wolne rodniki,
- owoc głogu. Posiada działanie uspokajające, wykorzystywany jest w profilaktyce przeciwmiażdżycowej. Ma pozytywny wpływ na układ naczyniowo-sercowy, obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz poziom cholesterolu. Przeciwdziała powstawaniu skrzepów, wzmacnia mięsień sercowy i naczynia krwionośne,
- owoc kminku. Obniża poziom glukozy we krwi,
- owoc jarzębiny. Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych. Poprawia biodostępność witaminy C- naturalnego antyoksydantu.
Naturalne sposoby na żylaki, czyli okłady z kapusty
Jednym z powszechnie stosowanych naturalnych sposobów na żylaki są okłady z kapusty. Warzywo zawiera flawonoidy oraz witaminy. Ponadto kapusta wykazuje właściwości przeciwzapalne, a dodatkowo uszczelnia ściany naczyń krwionośnych. Przed nałożeniem ich na skórę, należy je dokładnie rozbić, używając do tego celu. np. tłuczka do mięsa. Tak przygotowany liść można przyłożyć do skóry, a następnie owinąć bandażem. Warzywo można też wykorzystać do przygotowania mieszanki razem z szarym mydłem i wodą mineralną, które należy razem zblendować i nałożyć w miejsce widocznych żylaków. Jeśli chodzi o żylaki, domowe sposoby mogą być wsparciem dla leczenia farmakologicznego lub zabiegowego.
Domowe sposoby na żylaki pajączki to metody, które są łatwo dostępne i proste w przygotowaniu. Domowy sposób na żylaki przynosi ulgę, niweluje uczucie ciężkości nóg i poprawia mikrokrążenie. Można je stosować profilaktycznie, jak i na odczuwalny już ból. Podstawą jest jednak regularność. Tylko wtedy domowe sposoby na żylaki przynoszą oczekiwaną ulgę.
FAQ
1. Czy domowe sposoby na żylaki są bezpieczne?
Stosowanie domowych sposobów na żylaki, zgodnie z instrukcją jest bezpieczne. W przypadku przyjmowania leków warto jednak omówić ich stosowanie z lekarzem lub farmaceutą.
2. Czy domowe sposoby na żylaki mogą być alternatywą dla leczenia konwencjonalnego?
O sposobie leczenia zawsze decyduje lekarz. W związku z tym to z nim należy ustalić odpowiednie postępowanie, a w razie konieczności wprowadzić dodatkowe działania w postaci leczenia farmakologicznego lub ziołecznictwa.
3. Jakie są skuteczne domowe sposoby na żylaki?
Domowe sposoby mogą różnie działać w przypadku różnych osób. Często efekty są bardzo indywidualne, dlatego najlepiej dopasować konkretny model działania i wybrany sposób do konkretnej osoby. Istnieje ich naprawdę wiele dlatego każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Może to być stosowanie domowych maści, które niwelują uczucie zmęczenia i ciężkości nóg, jak i zioła, które wspierają prawidłowe mikrokrążenie.
Bibliografia
- H. Marona, A. Kornobis, Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy, Kraków 2009, s. 90.
- P. Moszczyński, Żylaki kończyn dolnych, Kraków 1994, s. 26.