Zadzwoń do nas: +48 58 351 37 91

Domowy sposób na zgagę

Domowy sposób na zgagę posiada całkiem spore grono zwolenników. Przeważnie większość osób znalazło najskuteczniejszą walkę z tą przykrą dolegliwością. Warto mieć na uwadze to, iż każdy organizm jest nieco inny, dlatego nie wszystkim może pomóc ta sama metoda. Domowych sposobów na zgagę jest jednak całe mnóstwo, dlatego każdy powinien odszukać idealne rozwiązanie dla siebie.

Domowy sposób na zgagę – te sposoby musisz poznać!

Domowy sposób na zgagę znajdziemy w niejednym czasopiśmie. Wiele z tych sposobów jest przekazywanych z pokolenia na pokolenie, gdyż medycyna ludowa zna naprawdę przeróżne sposoby walki z tą uporczywą dolegliwością. W poniższej tabeli zebrane zostały najpopularniejsze i jednocześnie najskuteczniejsze metody walki ze zgagą:

Picie naparu z imbiru Imbir wykazuje działanie przeciwzapalne oraz łagodzące. Dzięki temu ukoi podrażnione zgagą gardło. Co więcej, imbir neutralizuje działanie soków żołądkowych przez co odczuwane przez nas objawy stają się mniej uciążliwe. Warto jednak pamiętać o tym, aby zawsze stosować świeży imbir.
Stosowanie herbatek ze skrzypu, rumianku i tataraku. Mieszanka ziołowa zawierająca w swoim składzie trzy wymienione obok zioła ma szansę złagodzić objawy nadkwaśności żołądka. Zarówno rumianek, tatarak jak i skrzyp neutralizują kwasy żołądkowe oraz zmniejszają ich wydzielanie się.
Odpoczynek z wysoko uniesioną głową Jest to bardzo ważne zalecenie dla wszystkich osób, które borykają się ze zgagą. Kiedy leżymy, treść pokarmowa oraz kwasy żołądkowe mogą nam się cofać, przez co odczuwamy pieczenie i dyskomfort w gardle. Warto unikać leżenia w ciągu dnia, zwłaszcza na płasko. Lepszym rozwiązaniem będzie opieranie głowy o wysoką poduszkę. O taką poduszkę warto postarać się także podczas snu. To bardzo skuteczny domowy sposób na zgagę.
Spożywanie małych objętościowo posiłków W pokonaniu zgagi może pomóc również regularne spożywanie małych objętościowo posiłków. Nie będą one zalegały długo w żołądku, dlatego nie będzie on produkował zbyt dużej ilości kwasu solnego.

Domowe metody na zgagę – poznaj również rozwiązania doraźne

Wśród domowych metod na zgagę, na uwagę zasługują nie tylko działania długofalowe. Oczywiście systematyczne stosowanie wskazanych powyżej rozwiązań ma szansę przynieść najlepsze rezultaty. Nie sposób jednak nie zauważyć, że w niektórych przypadkach zgaga jest tak dokuczliwa, że chcemy pozbyć się jej natychmiast, choćby na chwilę. Wówczas z pomocą może przyjść nam może: żucie niezawierającej cukru gumy do żucia, picie mleka, popijanie wody z zawartością sody oczyszczonej. Wymienione sposoby przynoszą zazwyczaj ulgę dość szybko, ale trzeba mieć na uwadze że nie mają szansy działać przez długi okres czasu. Powinny mieć więc działanie pomocnicze.

Domowy sposób na zgagę – nie zapomnij o odpowiedniej diecie.

Domowy sposób na zgagę chciałby poznać każdy z nas. Nie sposób jednak nie zauważyć, że nie istnieje jeden uniwersalny i niezawodny sposób walki z tą przykrą dolegliwością. Najlepsze i przede wszystkim najbardziej trwałe rezultaty przyniesie zmiana szkodliwych nawyków, między innymi tych żywieniowych. Wśród posiłków, które powinniśmy wykluczyć z naszej diety lub ograniczyć na uwagę zasługują:

 • kawa,
 • napoje gazowane,
 • chałwa,
 • czekolada,
 • potrawy tłuste,
 • potrawy smażone,
 • cytrusy,
 • alkohol.

dieta na zgagęJeżeli będziemy nadużywać wyżej wspomnianych produktów, żaden domowy sposób na zgagę nie zlikwiduje naszego problemu na długi czas. Dlatego warto byłoby zdecydować się na ich ograniczenie lub całkowitą eliminację. Warto pamiętać także o tym, że każdy organizm jest inny. To co u jednej osoby nasila zgagę, u drugiej może być tolerowane. Dobrze byłoby więc prowadzić dziennik obserwacji organizmu i zapisywać reakcje, jakie towarzyszyły nam po spożyciu określonych produktów. Na pewno w naszej diecie powinna znajdować się duża ilość warzyw, najlepiej gotowanych na parze, a także owoców. Nie powinniśmy unikać również produktów takich jak płatki owsiane czy ryżowe. Łagodzą one dolegliwości związane ze zgagą. Zadbajmy również o odpowiednią podaż płynów. Powinniśmy wypijać minimum półtora litrów wody niegazowanej każdego dnia. Warto mieć na uwadze także regularną aktywność fizyczną. Spacery oraz jazda na rowerze mogą bardzo pozytywnie wspomóc walkę z uporczywą zgagą.

Zobacz więcej: Zioła na zgagę – które zioła wybrać?

Domowe metody na zgagę – podsumowanie

Podsumowując, bez większych trudności można stwierdzić, że domowe metody na zgagę cieszą się dużą popularnością. Większość z nich nie wiąże się bowiem z dużymi wydatkami. Co więcej, mają szansę okazać się skuteczne, jeżeli będziemy pamiętać o ich regularnym stosowaniu.

„Tylko systematycznie stosowane herbatki ziołowe, a także dieta mają szansę pomóc w walce ze zgagą” – mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego

Ważne jest również to, aby surowiec zielarski był wysokiej jakości. Możemy samodzielnie zbierać i suszyć zioła lub zdecydować się na ich zakup w zielarniach.

FAQ – domowe sposoby na zgagę

1. Kiedy domowy sposób na zgagę zacznie działać?

Wiele zależy od rodzaju wybranego przez nas sposobu. Sposoby doraźne działają stosunkowo szybko, ale jak sama nazwa wskazuje dzięki nim nie pozbywamy się zgagi na długi czas. Na efekty ziołowych terapii trzeba poczekać przeważnie kilka tygodni. Podobnie rzecz ma się ze zmianą nawyków oraz diety.

2.Czy domowe sposoby na zgagę są bezpieczne?

Większość z nich jest bezpieczna. W przypadku terapii ziołami należy zachować jednak ostrożność. Przed ich zastosowaniem warto upewnić się, że nie istnieją przeciwwskazania do stosowania konkretnych gatunków.

3. Jakie są domowe sposoby na zgagę w ciąży?

Panie w ciąży bezpiecznie mogą pić rumianek, chociaż w umiarkowanych ilościach. Nie zaszkodzi im również napar z imbiru. Wszelkie wątpliwości warto jednak konsultować z lekarzem, gdyż ciąża to wyjątkowy stan dla organizmu każdej kobiety.


Bibliografia

 1. E. Hać-Szymańczuk, E. Lipińska, S. Błażejak, K. Bieniak, Ocena aktywności przeciwbakteryjnej szałwii lekarskiej, Katedra Biotechnologii, Mikrobiologii i Oceny ŻywnościWydział Nauk o Żywności, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, nr N N312 257040
 2. M. Korzonek, A. Dziergas, Jakość życia pacjentów z chorobą refluksową przełyku, Samodzielna Pracownia Opieki Długoterminowej, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 1 (38) 2014
 3. K. Romański, Zrzucanie treści do żołądka i przełyku: problem u człowieka i zwierząt, Życie wererynaryjne 85(2), 2010

5 comments

 1. Mi w sumie najbardziej działa pilnowanie diety ale czasem nawet w trakcie stresu mi wracają napady zgagi. Są domowe sposoby na zgagę i je stosuję. Jest wtedy lepiej, ale tak czy inaczej warto uważać na to co się je itp.

 2. Akurat domowe metody na zgagę są okay.
  Powiem szczerze, że akurat napary ziołowe najlepiej się u mnie sprawdzają.
  O imbirze nigdy nie słyszałam by miał jakoś pomóc a jestem ciekawa.

 3. od siebie polecam wlasnie ten imbir bo jest max pomocny:3

 4. nie lepiej po prostu zapobiegać niż leczyć? ? sama jak się męczyłam ze zgagą to głównie zaczęłam zmieniać dietę, odstawiłam kawkę i papierosy, zaczęłam robić sobie mniejsze ilości jedzenia na raz. serio to pomaga ?

 5. Zobaczymy. Sprubuje tego co piszecie i mam nadzieje że mi pomorze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Kredens Ziołowy
Wszelkie prawa zastrzeżone!