Zadzwoń do nas: +48 58 351 37 91

Darmowa wysyłka każdego zamówienia!

Wzdęcia – jak je zwalczyć?

Wzdęcia to bardzo powszechny i wyjątkowo uciążliwy problem, który może dotknąć każdego. Powszechne są między innymi wzdęcia w ciąży. Na szczęście, istnieją skuteczne metody walki z tym problemem. Zanim jednak zastosujemy jakąś konkretną metodę, warto dowiedzieć się, co na wzdęcia ma szansę zadziałać.

Wzdęcia – podstawowe informacje

Wzdęcia, jak wspomniano na wstępie, są problemem powszechnym. W poniższej tabelce zostały zawarte najważniejsze informacje na ich temat.

Czym są wzdęcia? Niemal każdemu przynajmniej raz w życiu dokuczały wzdęcia, ale nie każdy wie, czym one właściwie są. tymczasem to nic innego, jak nadmierna ilość gazów skumulowana w jelitach. Wbrew pozorom, wzdęciom nie zawsze musi towarzyszyć powiększenie obwodu brzucha.
Kiedy pojawiają się wzdęcia? Jeżeli dokuczają nam wzdęcia, przyczyny chcą zapewne być nam znane. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że przyczyn pojawiania się wzdęć jest całe mnóstwo. Wzdęty brzuch może być następstwem nieodpowiedniej, ciężkostrawnej diety. Może także pojawić się na skutek zmian hormonalnych znamiennych dla ciąży, a także jako skutek nadmiernego napięcia emocjonalnego.
Jak można pozbyć się wzdęć? Sposobów na pozbycie się wzdęć jest całkiem sporo. Można wykorzystać leki i suplementy, a także zioła oraz odpowiednią dietę.
Ziola na zylaki

Wypróbuj
MIESZANKĘ ZIÓŁ NA WZDĘCIA JeliHerbs

„Aby wyeliminować wzdęcia i gazy, najlepiej stosować równolegle kilka metod walki z nimi. Dzięki temu szanse na pozbycie się uciążliwych wzdęć są największe” – mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego

mieszanka ziol

Wzdęcia i gazy – jaką dietę stosować?

Wzdęcia i gazy można z powodzeniem wyeliminować dzięki właściwej diecie. Jeśli regularnie dokuczają nam te przykre dolegliwości, warto wyeliminować lub ograniczyć następujące rodzaje produktów:

  • rośliny strączkowe,
  • smażone potrawy,
  • alkohol,
  • papierosy,
  • napoje gazowane,
  • nabiał w przypadku nietolerancji.

Warto wybierać takie metody obróbki potraw jak pieczenie czy gotowanie na parze. Doskonale byłoby również zdecydować się na picie niegazowanej wody mineralnej. Należy unikać także objadania się. Posiłki powinny być jadane regularnie i najlepiej, jeśli będą niewielkie objętościowo. Warto zadbać o odpowiednią podaż błonnika. Jedzmy więc dużo świeżych warzyw oraz owoców.

Zioła na wzdęcia – czy pomogą?

Zioła na wzdęcia stanowią wsparcie odpowiednio zbilansowanej diety. Dzięki nim z powodzeniem można pozbyć się uciążliwych gazów kumulujących się w naszych jelitach. Po jakiego rodzaju gatunki ziół warto sięgać? Otóż w szczególności godne uwagi są:

  • liść szałwii – ziele to charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym oraz wzmacniającym; zmniejsza stany zapalne śluzówki żołądka oraz jelit;
  • kłącze tataraku – tatarak powleka jelita, a także żołądek ochronną warstwą, dzięki czemu stają się one odporniejsze na uszkodzenia; dzięki tej dobroczynnej roślinie możliwe jest także pobudzenie perystaltyki jelit; ponadto kłącze tataraku pomaga zwiększyć produkcję soku żołądkowego, dzięki czemu trawienie przyśpiesza
  • ziele skrzypu – działa wiatropędnie, dzięki czemu ułatwia eliminację gazów; ponadto skrzypowi polnemu nie można odmówić właściwości oczyszczających organizm z toksyn, co ma duże znaczenie w walce ze wzdęciami
  • liść melisy – wzdęcia bardzo często są skutkiem nadmiernego napięcia emocjonalnego; melisa pozwala się zaś wyciszyć i uspokoić, dzięki temu możliwe staje się wyeliminowanie jednej z możliwych przyczyn wzdęć
  • koszyczek rumianku – ziele to usprawnia trawienie oraz uspokaja; pozwala więc pozbyć się problemu ze wzdęciami, jeśli mają one podłoże emocjonalne; rumianek działa także rozkurczowo, niwelując uciążliwy ból wzdętego brzucha
  • dziurawiec – ziele silnie usprawnia trawienie, a także uspokaja; charakteryzuje się również działaniem wiatropędnym, dzięki czemu możliwa staje się eliminacja gazów

Aby zioła były pomocne w walce ze wzdęciami, muszą być pite systematycznie. W przeciwnym razie mowy o trwałych oraz przede wszystkim satysfakcjonujących rezultatach mowy być niestety nie może.

wzdecia brzucha

Podsumowując, bez większych trudności można stwierdzić, że wzdęcia stanowią dość powszechny problem. Na szczęście, domowe sposoby na wzdęcia są skuteczne. Obejmują one przede wszystkim stosowanie właściwej diety oraz ziół. Kluczowa jest jednak regularność, bo jedynie ona pomoże nam uzyskać zadowalające efekty.

Ziola na zylaki

Wypróbuj
SKUTECZNĄ MIESZANKĘ ZIÓŁ NA WZDĘCIA RefluxoHerbs

FAQ

  1. Czy zioła na wzdęcia mogą być stosowane w ciąży?

Przedstawicielki płci pięknej spodziewające się narodzin potomstwa bardzo często doświadczają wzdęć, które pojawiają się na skutek zachodzących w organizmie zmian hormonalnych. Zioła w tym wyjątkowym stanie powinny być dobierane bardzo starannie. Na szczęście, istnieją skuteczne zioła, które można bezpiecznie stosować w stanie błogosławionym. Na pewno zalicza się do nich rumianek lekarski czy melisa.

  1. Po jakim czasie zioła na wzdęcia zaczną działać?

Na tak postawione pytanie nie da się niestety udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od stopnia zaawansowania problemu. Jeśli wzdęcia dokuczają nam sporadycznie, po spożyciu ciężkostrawnych potraw, herbata ziołowa może zadziałać niemal od razu. Jeżeli jednak problem jest złożony i przewlekły, kuracja ziołowa będzie efektywna po około dwóch, trzech tygodniach codziennego picia. Wskazana jest zatem cierpliwość.

  1. Czy zioła na wzdęcia powodują jakieś skutki uboczne?

Co do zasady, zioła pomocne w walce ze wzdęciami są bezpieczne. Zanim jednak zastosujemy konkretną mieszankę, należy upewnić się co do tego, że nie mamy alergii lub nadwrażliwości na któreś z ziół wchodzących w jej skład. Zawsze należy także sprawdzić, czy zioła mogą być pite, jeśli zażywamy jakieś leki. Trzeba przestrzegać także zaleceń dotyczących częstotliwości stosowania ziół. Jeśli będziemy pić je tak często, jak wskazuje producent, ryzyko pojawienia się skutków ubocznych jest naprawdę niskie.


Bibliografia

  1. Langdon W. B., Banzhaf W., Some Considerations on the Reason for Bloat, Genetic Programming and Evolvable Machines 3/2002, s. 81–91.
  2. Mitchell N., Sevitsky G., The causes of bloat, the limits of health, OOPSLA ’07: Proceedings of the 22nd annual ACM SIGPLAN conference on Object-oriented programming systems, languages and applications 245–260.

8 comments

  1. mi głuwnie papierosy nie sprzyjały mi na wzdęcia i gazy… rzuciłem papierosy i jest nieco lepiej… jeszcze zobaczymy czy jeszcze coś znajdę i może te herbatki by się sprawdziły u mnie…

  2. u mnie od lat jest z tym problem że mam problemy i z trawieniem i wzdęciami. jak je zwalczyć? widzę poprawę przy diecie ostatnio i innym jadłospisie więc jest lepiej nieco.

    1. Marcelina K.

      Zioła na wzdęcia i dieta.
      RUCH też jest super ważny!!

  3. kawa z mlekiem

    U mnie zioła zaczynały działać dosyć szybko, w sumie to już na następny dzień objawy bywały o wiele lżejsze niż wcześniej… może akurat miałam szczęście że jestem tym przypadkiem, u którego jest lekko i wszystko sie stabilizuje po krótkim czasie. Moze tto też kwestia tego, że raczej staram sie trzymać dietę która unika zbyt tłustych czy ostrych potraw.

  4. a ja to nie wiem bo pije rużne zioła i jakoś dalej mam wzdęcia ehhhh…. może rzeczywiście powinienem sprubować jakiś mieszanek…

  5. krakownianka

    Bardzo pomocny artykuł, przydatny dla ludzi którzy chcą wiedzieć jak zwalczyć wzdęcia.

  6. to nie jest tak czy opisywane zioła pomogą na wzdęcia (bo raczej powinny pomóc) ale na pewno nie zaszkodzą i zawsze wpłyną pozytywnie na nasz organizm. Wydaje mi się że ogólnie jakoś tak zaniknęło u nas picie ziół zamiast np. słodzonych herbat czy napojów a przecież warto to robic nawet w ciązy, oczywiscie z odpowiednim umiarem.

  7. Mnie w ogóle trochę przeraża, że ludzie nie mają nawet takich podstawowych informacji o tym czym są wzdęcia i że często da się im całkiem łatwo zapobiec. Nie wspominajac o ludziach, którzy nie trzymają w domu takiego podstawowego zestawu ziół do picia, które są przecież do kupienia w każdym markecie po kilka złotych i zamiast tego np. faszerują sie często tabletkami bez sensu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Kredens Ziołowy
Wszelkie prawa zastrzeżone!