Wspomaganie trawienia jest bardzo potrzebne, aby nasz układ pokarmowy mógł funkcjonować bez zarzutu. Niestety, ciężkie i obfite w tłuszcz pokarmy mogą zaszkodzić naszemu żołądkowi. Ich spożycie nierzadko wywołuje przykre problemy gastryczne. Dobrze jest więc poznać skuteczne sposoby na wspomaganie pracy żołądka, które pomogą uniknąć nam ewentualnych nieprzyjemności.
Zioła wspomagające trawienie – które to?
Zioła wspomagające trawienie znajdziemy niemal w każdym sklepie zielarskim, zarówno tym stacjonarnym, jak i internetowym. Zanim jednak sięgniemy po konkretną mieszankę, warto upewnić się, że w jej skład wchodzą skuteczne gatunki ziół. Poszukujmy na przykład takich jak te scharakteryzowane w poniższej tabelce:
Szałwia | Szałwia kojarzy się z naturalnym lekiem na ból gardła oraz przeziębienie, ale na tym nie koniec jej właściwości. Ziele to wspomaga także pracę układu trawiennego, dbając o to, aby nie był przeciążony. Łagodzi stany zapalne żołądka oraz przełyku. |
Melisa | Problemy gastryczne nierzadko biorą się z nerwów. Bardzo często nadmierne napięcie emocjonalne skutkuje bólami żołądka, a także utrudnionym trawieniem. Melisa słynie zaś z właściwości kojących i uspokajających. Dzięki niej można wyeliminować jeden z czynników utrudniających trawienie. |
Nagietek | Ziele to doskonale łagodzi stany zapalne żołądka oraz przełyku. Powleka błonę śluzową warstwą ochronną, dzięki czemu staje się ona odporniejsza na podrażnienia. Nagietek hamuje również wydzielanie soku żołądkowego, co jest ważne w kontekście walki z katarem żołądka. |
Rumianek | Trudno o bardziej popularne ziele na wspomaganie trawienia. Dzięki rumiankowi lekarskiemu można pozbyć się wielu przykrych dolegliwości. Rumianek nie tylko łagodzi bóle żołądka, ale delikatnie uspokaja i wycisza. To bardzo istotne w kontekście problemów z układem trawiennym mających swoje źródło w psychice. |
Mięta pieprzowa | Mięta pobudza wydzielanie soku żołądkowego, dzięki czemu procesy trawienne przebiegają sprawniej. Co ciekawe, dzięki mięcie można również delikatnie się uspokoić. Ziele to doskonale działa na przykre skurcze żołądka i jelit, niwelując je. |
Dziurawiec | Dziurawiec charakteryzuje się działaniem uspokajającym oraz rozkurczowym. Dzięki temu łagodzi bolesność żołądka. Pomaga również walczyć z kłopotliwymi wzdęciami. |
Tatarak | Ziele to pobudza wydzielanie soku żołądkowego, dzięki czemu trawienie przyśpiesza. Ponadto, tatarak jest w stanie łagodzić silne stany zapalne żołądka oraz jelit. |
Skrzyp | Dzięki skrzypowi polnemu możliwe staje się wzmocnienie ściany żołądka. Ponadto, skrzyp polny działa rozkurczowo, niwelując uciążliwe bóle brzucha, zarówno w dolnej, jak i w górnej jego części. |
Wypróbuj
SKUTECZNĄ MIESZANKĘ ZIÓŁ NA TRAWIENIE JeliHerbs
“W sklepach zielarskich znajdują się pojedyncze gatunki ziół, jak i mieszanki. Bardziej godne uwagi są mieszanki kilku ziół, gdyż ich działanie na układ pokarmowy jest kompleksowe” – mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego
Wspomaganie trawienia – co przeszkadza temu procesowi?
Wspomaganie trawienia, aby było skuteczne, musi być odpowiednio przemyślane. Nie wystarczy sprawdzić, jakie zioła na trawienie warto stosować. Należy mieć również świadomość tego, jakie czynniki mogą pogarszać trawienie i eliminować je. Problematyczne może być spożywanie ciężkostrawnych posiłków. Bardzo długo zalegają one w żołądku, podrażniając błonę śluzową i powodując dyskomfort. Ponadto, żołądkowi szkodzi alkohol oraz papierosy. Oczywiście kieliszek czerwonego wytrawnego wina może nawet pomóc, ale wysokoprocentowy alkohol w dużych ilościach zaszkodzi prawie na pewno. Alkohol podrażnia błonę śluzową żołądka, a nawet wywołuje jego ból. Podobnie rzecz ma się z ostrymi przyprawami. Dodatek niewielkiej ilości pieprzu do posiłku pobudzi wydzielanie soku żołądkowego, ale jadanie mocno przyprawionych potraw wywoła skutek odwrotny od zamierzonego. Wspomaganie trawienia oznacza również rezygnację z picia słodkich i gazowanych napojów. Żołądek nie lubi także mocno słonych i uwędzonych dań.
Wspomaganie trawienia – jakie leki się stosuje?
Wspomaganie trawienia może odbywać się przy pomocy leków. Można korzystać z preparatów przepisywanych na receptę, a także z preparatów dostępnych bez przepisu lekarza. W lekach wspomagających trawienie wykorzystuje się najczęściej następujące składniki:
- itopryd
- ezomeprazol
- wyciąg z ubiorka gorzkiego
Leki warto jednak traktować jako ostateczność. Zdecydowanie lepszym i przede wszystkim bezpieczniejszym sposobem będą herbaty ziołowe na trawienie. Jeżeli stosujemy jakiekolwiek leki, należy upewnić się, że nie wchodzą one w interakcję z mieszankami ziołowymi, które chcemy popijać. Zioła mają silne działanie, dlatego trzeba pić je odpowiedzialnie. W przeciwnym razie zagrażają nam skutki uboczne.
Podsumowując, bez większych trudności można stwierdzić, że istnieją bardzo skuteczne sposoby na wspomaganie trawienia. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują herbaty ziołowe na trawienie. W szczególności godne naszej uwagi będą mieszanki. Aby picie ziół było skuteczne, należy zatroszczyć się o systematyczność.
Wspomaganie trawienia – zadbaj o odpowiednią dietę
Aby wspomaganie trawienia było skuteczne, należy zatroszczyć się o odpowiednią dietę. Warto jadać lekko i unikać ciężkostrawnych potraw. Dobrze jest wybierać takie techniki obróbki potraw jak pieczenie, duszenie czy gotowanie na parze. Najlepiej wyeliminować również używki, takie jak papierosy czy alkohol. Ważne jest również picie dużych ilości wody. Po ciężkich i tłustych posiłkach należy zawsze wypić filiżankę ziół na trawienie, które przyśpieszą opróżnianie się żołądka.
FAQ
1. Czy zioła na wspomaganie trawienia są bezpieczne w ciąży?
W ciąży należy postarać się o to, aby wspomaganie trawienia nie zaszkodziło rozwijającemu się w łonie matki dziecku. Na szczęście, istnieją skuteczne mieszanki, dzięki którym można pozbyć się niestrawności w ciąży. Wśród ziół, które są dozwolone wyróżnić można rumianek lekarski, a także melisę. W razie wątpliwości warto zawsze poradzić się lekarza specjalisty.
2. Jak długo można stosować zioła na wspomaganie trawienia?
Zioła bezpiecznie można stosować przez około miesiąc. Po tym czasie zaleca się zrobienie przerwy. Powinna być ona nie krótsza niż dwa, trzy tygodnie. Po upływie tego czasu, w razie konieczności można powtórzyć ziołową kurację.
3. Kiedy zioła na wspomaganie trawienia zaczną działać?
Jeżeli borykamy się z chwilowym pogorszeniem trawienia, na przykład po spożyciu ciężkiego posiłku, pomóc może już jedna filiżanka ziół na trawienie. Jeśli jednak nasz problem z trawieniem ma charakter przewlekły, na efekty stosowania ziół będzie trzeba poczekać minimum dwa lub nawet trzy tygodnie. Wskazana jest więc cierpliwość.
Bibliografia
- Hoffmann D., Healthy Digestion: A Natural Approach to Relieving Indigestion, Gas, Heartburn, Constipation, Colitis & More, Storey Publishing, 2000.
- Kiewlicz K., Rośliny zielarskie w gospodarstwie domowym, Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach, 2017.
- Wojciechowska I., Wojciechowska A., Wieszczycka K., Fitofarmakologia w leczeniu chorób żołądka [w:] Kosmos, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2016.
czasem nie da się uniknąć jak np. jest się w gościach. sama stosuję herbatki i napary. kiedyś brałam też tabletki by działały jakoś ale mi nie podpasowały. wole na wspomaganie trawienia właśnie jakieś ziółka. każdy niech bierze co mu pomaga. dużo zdrowia!
100% racji!
Najważniejsze to by to co się bierze na wspomaganie trawienia działało.
Co już tam komu pomaga to nie ważne. Ważne by działało, o!
Przydałoby mi się coś takiego ^^ Często wystarczy, ze tylko coś zjem cięższego i mi się brzuch odzywa..
To lepiej unikać ciężkich potraw i będzie po problemie. Żaden problem w sumie to nie jest. Lepiej lżejsze jedzenie sobie gotować a nie później jojczyć że coś boli albo jest niedobrze.