Jeśli chodzi o żylaki, przyczyny są dość dobrze rozpoznane. W ten sposób łatwiej jest wprowadzić działania profilaktyczne. Osoby, u których nie występują genetyczne uwarunkowania mogą skutecznie przeciwdziałać tej dolegliwości. Dzięki temu ich nogi mogą być dłużej zdrowe, a życie bardziej komfortowe. Bez uczucia ciężkich i zmęczonych nóg. Jak zatem wpłynąć na ich lepsza kondycję? Najpierw poznajmy przyczyny żylaków nóg.
Przyczyny i czynniki ryzyka żylaków | |
Biologiczne | Środowiskowe |
geny | niska aktywność |
choroby przewlekłe | palenie papierosów |
biała rasa | nadmierne spożywanie alkoholu |
płeć | sauna, solarium |
wiek | |
hormony | |
zaparcia | |
ciąża |
“Żylaki wymagają konsultacji z lekarzem, który oceni, czy problem wymaga leczenia farmakologicznego czy leczenia operacyjnego lub innych działań medycznych dostosowanych do indywidualnego przypadku”– mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego.
Wypróbuj
SKUTECZNĄ MIESZANKĘ ZIÓŁ NA ŻYLAKI VenoHerbs
Żylaki – przyczyny choroby
Jeśli chodzi o żylaki, przyczyny są złożone i nie można wskazać tylko jednej. Dzieje się tak, ponieważ żylaki to objaw, a nie główna choroba. W związku z tym w zależności od ich umiejscowienia mają inną etiologię. Przyczyna może mieć istotny wpływ na przebieg i rokowania choroby. Przyczyny żylaków mogą zatem wynikać z osłabionych mięśni. Szczególnie gdy pacjent prowadzi siedzący tryb życia i jest mało aktywny w ciągu dnia. Ryzyko występowania żylaków zwiększa się, gdy pacjent ma uszkodzone zastawki z powodu wrodzonych wad lub przez zakrzepowe zapalenie żył. W obu przypadkach krew zaczyna się cofać. Ponadto wzrasta ciśnienie, które z większą siłą atakuje ściany żył. Konsekwencją tego działania rozszerzanie żył, przez co stają się bardziej rozciągnięte i nie odzyskują pierwotnego kształtu. Tak też powstają żylaki, które można w skrócie opisać jako nieprawidłowo rozszerzone żyły. Wraz z biegiem czasu zmienia się również wygląd skóry, która je pokrywa. Jest ona bardziej błyszcząca, napięta i cienka. Natomiast żylak zauważalny jest jako napięty, nabrzmiały odcinek żyły, która staje się kręta i zgrubiona. Nie widać tego, ale jest również niedotleniona, co ma szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia człowieka.
Żylaki – przyczyny i czynniki ryzyka
Jeśli chodzi o żylaki, przyczyny można podzielić na kilka kategorii. Podstawowym czynnikiem ryzyka jest praca siedząca albo stojąca, która zmusza do utrzymywania niezdrowej dla człowieka postawy ciała. Dużym zagrożeniem są również predyspozycje genetyczne oraz ciąża, w czasie której naczynia żylne miednicy znajdują się w stale zwiększającym się ucisku na skutek powiększającej się macicy. W wyniku takich działań dochodzi do zastojów żylnych. Choć krew dopływa do żył, to jest jej więcej. Ponadto należy zwrócić uwagę na nieprawidłowości hormonalne. Dotychczasowe badania dowodzą, że ryzyko występowania żylaków wzrasta u kobiet, które rodziły kilka razy. Jeśli chodzi o żylaki nóg, przyczyny związane są także z wiekiem oraz nadwagą. Częściej cierpią z ich powodu kobiety. Im starsze, tym częściej. Nie bez znaczenia jest także rasa. Częściej występują one w populacji białych osób. Ponadto występowanie żylaków zwiększają: wysoki wzrost, palenie papierosów, nadużywanie wysokoprocentowego alkoholu, noszenie obcisłych ubrań (głównie podkolanówek), a także butów na wysokim obcasie czy noszenie ciężkich przedmiotów. Zbyt częste korzystanie z sauny i solarium również może być zagrożeniem. W grupie ryzyka znajdują się też pacjenci, którzy są długotrwale unieruchomieni (np. po udarze), pooperacyjni albo z przewlekłymi chorobami (np. cukrzyca). Warto również uświadomić sobie, że wszystkie choroby krwi, które wywołują jej lepkość, są zwiększają ryzyko żylaków.
Podsumowując, jeśli chodzi o żylaki, przyczyny można podzielić na kilka kategorii. Warto skupić się na grupie czynników środowiskowych, na które mamy największy wpływ. Unikając pewnych zachowań lub zwiększając aktywność, możemy skutecznie przeciwdziałać ich rozwojowi np. stosując zioła na żylaki.
FAQ
1. Jeśli chodzi o żylaki, przyczyny są związane z trybem życia?
Styl życia ma decydujące znaczenie. Brak ruchu, siedzący tryb życia, jak i niewłaściwa dieta mogą przyspieszyć powstawanie żylaków. W związku z tym warto dużej wcześniej zadbać o higieniczny tryb życia i nawyki, które uchronią nas przed tym problemem.
2. Czy mamy wpływ na genetyczne przyczyny żylaków?
Nie mamy żadnego wpływu na geny, ale odpowiednimi nawykami możemy kształtować nasze zdrowie. W związku z tym należy zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną i zdrową dietę. Jeśli wiemy, że mamy predyspozycje do żylaków, po 40. roku życia warto wykonywać badania profilaktyczne i obserwować stan żył.
3. Jak skutecznie wpływać na przyczyny żylaków?
Można wyróżnić wiele przyczyn żylaków, ale działania profilaktyczne są zazwyczaj bardzo podobne. Przede wszystkim należy zadbać o regularną aktywność fizyczną w ciągu dnia czy unikać dłuższego siedzenia w jednej pozycji.
Bibliografia
- Marona H., Kornobis A., Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy, Postępy Farmakoterapii 2/2009.
- Moszczynski P., Żylaki Kończyn Dolnych, Zdrowa Żywność – Zdrowy Styl Życia 1/1994, s. 26.
- N. London, R. Nash, Varicose Veins, Utah 2000, s. 320.