Wzdęcia w ciąży to problem dość powszechny oraz niestety bardzo uciążliwy. Nie sposób nie zauważyć, że mogą one odbierać przyszłej matce radość ze swojego wyjątkowego stanu. Na szczęście, wzdęty brzuch w ciąży to problem, z którym skutecznie można walczyć. Trzeba jednak wiedzieć, jakiego rodzaju metody walki warto stosować. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje picie ziół oraz właściwie zbilansowana dieta.
Wzdęcia w ciąży – najważniejsze informacje
Wzdęcia w ciąży nie są trudne do rozpoznania, ale oprócz ich objawów warto poznać także przyczyny. Najistotniejsze informacje na temat wzdęć w ciąży zostały zebrane w poniższej tabelce:
Jakie są przyczyny wzdęć w ciąży? | Przyczyny wzdęć w ciąży mogą być naprawdę różne. Na uwagę zasługuje zarówno zbyt szybkie spożywanie posiłków, jak i popijanie ich zbyt dużą ilością wody. Ponadto, przyczynami powstawania wzdęć w ciąży są zmiany hormonalne oraz fizjologiczne, które zachodzą w tym wyjątkowym stanie. |
Jak można rozpoznać wzdęcia? | Rozpoznawanie wzdęć w ciąży może być wbrew pozorom dość utrudnione. Charakterystyczny dla wzdęć jest nieco większy obwód brzucha. W ciąży jednak brzuch fizjologicznie ulega powiększeniu. Jeśli jednak brzuch jest twardy, obrzmiały i dokuczają nam gazy, możemy przypuszczać, że dotknęły nas właśnie wzdęcia. |
Jak można zapobiec wzdęciom w ciąży? | Zapobieganie wzdęciom w okresie ciąży jest możliwe. Należy zatroszczyć się o właściwą dietę, a także o picie mieszanek ziołowych. |
Wypróbuj
MIESZANKĘ ZIÓŁ NA WZDĘCIA JeliHerbs
“Aby pokonać wzdęcia w ciąży, zaleca się równoległe stosowanie kilku metod walki z nimi. Dzięki temu możliwe będzie wyeliminowanie uciążliwego uczucia rozpierania i powiększenia obwodu brzucha, a także pozbycie się kłopotliwych gazów” – mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego
Wzdęcia w ciąży – zadbaj o swój jadłospis!
Wzdęcia w ciąży mogą być niwelowane w dużej mierze dzięki odpowiedniej diecie. Na pewno należy wyeliminować ciężkostrawne oraz tłuste potrawy. Przedstawicielki płci pięknej doświadczają nierzadko nietypowych zachcianek kulinarnych. Nie należy jednak bezmyślnie za nimi podążać. Jeśli chcemy pozbyć się wzdęć, musimy wyeliminować z diety rośliny strączkowe, a także smażone w głębokim tłuszczu mięsa czy sosy. Nie zaleca się również picia napojów gazowanych, zwłaszcza tych z dodatkiem dużych ilości cukru. Doskonale byłoby jadać lekko, małe objętościowo posiłki. Warto zadbać o odpowiednią podaż błonnika w codziennej diecie. Konieczne jest także wypijanie dużych ilości wody mineralnej, najlepiej niegazowanej.
Czytaj więcej na temat wzdęć: https://kredensziolowy.pl/wzdecia-jak-je-zwalczyc/
Mieszanki ziołowe na wzdęcia w ciąy,
Wzdęcia w ciąży mogą zostać zniwelowane także dzięki ziołom. Jeżeli zastanawiamy się nad tym, co na wzdęcia w ciąży warto stosować, zaufajmy gatunkom, takim jak:
Wyżej wymienione zioła pomogą usprawnić perystaltykę jelit, a także zapobiegną pojawianiu się uciążliwych gazów. Wiele z nich ma także działanie rozkurczowe, dzięki czemu bolesne wzdęcia w ciąży zostaną pokonane. Mieszanki mają również potencjał przeciwzapalny, a także przeciwbakteryjny. Nie sposób odmówić im także działania uspokajającego. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnych nierzadko bywają zaś przyczyną nerwowości i nadmiernego napięcia emocjonalnego. Nadmierne napięcie bywa zaś bezpośrednią przyczyną wzdęć. Redukcja napięcia pozwoli więc pokonać tą przykrą dolegliwość.
UWAGA: Pamiętaj, aby wszelkie zioła konsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. To bardzo ważne.
Wzdęcia w ciąży – spróbuj aktywności fizycznej
Wzdęcia w ciąży mogą być również pokonane dzięki ruchowi. Dzięki aktywności fizycznej można niwelować zarówno wzdęcia na początku ciąży, jak i wzdęcia w zaawansowanej ciąży. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dzienna dawka ruchu powinna być dobierana indywidualnie. W stanie błogosławionym najlepiej unikać intensywnego wysiłku, który może stanowić bezpośrednie zagrożenie, zarówno dla matki, jak i dla rozwijającego się w jej łonie dziecka. Na pewno jednak pomogą długie spacery, najlepiej na świeżym powietrzu. W ciąży bezpiecznie można uprawiać także jogę, unikając oczywiście pewnych pozycji. Doskonałym rozwiązaniem będzie także łagodny stretching, który pomoże przyszłej matce się rozluźnić.
Podsumowując, bez większych trudności, można stwierdzić, że bolesne wzdęcia w ciąży można skutecznie niwelować. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że największe szanse na zniwelowanie wzdęć daje równoległe stosowanie kilku metod walki z nimi. Dobrze jest zatroszczyć się o lekkostrawną dietę, a także o umiarkowaną aktywność fizyczną. Szczególnie pomocne mogą okazać się również mieszanki ziołowe.
FAQ:
- Kiedy zioła na wzdęcia w ciąży zaczną działać?
Każda przedstawicielka płci pięknej spodziewająca się dziecka chciałaby pozbyć się wzdęć w możliwie najkrótszym czasie. Niestety, nie jest to możliwe. Należy uzbroić się w cierpliwość. W miarę trwałe oraz przede wszystkim satysfakcjonujące rezultaty pojawią się po około dwóch, trzech tygodniach codziennego picia herbatek ziołowych.
- Jak długo można bezpiecznie stosować zioła na wzdęcia w ciąży?
Wiele pań zastanawia się nad tym, jak długo można stosować zioła w ciąży, aby były bezpieczne. Na to pytanie nie da się jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Niemniej jednak, zioła w ciąży powinny być stosowane z umiarem. Doskonale byłoby więc pić zioła przez około miesiąc, a potem zrobić przerwę. W razie wątpliwości należy zawsze konsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
- Gdzie kupić dobrej jakości zioła na wzdęcia w ciąży?
Jeżeli zależy nam na tym, aby zioła na wzdęcia w ciąży były skuteczne, należy zatroszczyć się o staranny dobór surowca. Najważniejsze jest to, aby ziół poszukiwać w sklepach zielarskich. Mowa tu zarówno o sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Należy unikać kupowania ziół w popularnych supermarketach, gdyż są one niskiej jakości.
Bibliografia
- Mitchell N., Sevitsky G., The causes of bloat, the limits of health, OOPSLA ’07: Proceedings of the 22nd annual ACM SIGPLAN conference on Object-oriented programming systems, languages and applications, s. 245–260.
- Gulbicka P, Grzymisławski M., Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie, Piel. Zdr. Publ. 6/2016, s. 69–76.
rumianek, melisa i imbir to też mi na zgagę pomagały.
bardzo polecam brać takie naturalne składniki i te bezpieczne w ciąży.
Na wzdecia w ciazy tez dzialaja?
działają i byłam zadowolona.
piszę o swoich przeżyciach z ziołami na wzdęcia w ciąży.
Żona miała taki problem w ciąży. Ciężko było cokolwiek dopasować jej do jedzenia by nie było problemu 😉
Nie slyszałam nigdy wcześniej, że macierzanka też jest fajnym ziołem w ciązy, dobrze wiedzieć
Co do tego jak długo można stosować bezpiecznie w trakcie ciąży zioła na wzdęcia to ja robiłam tak, że piłam dwa tygodnie, potem dwa tygodnie przerwy i potem znowu.
jak zaszłam w ciążę to zgodnie z sugestiami mojego lekarza od samego początku popijałam sobie profilaktycznie różne zioła, te na wzdęcia też. Czasami mi się jakieś zdarzały, ale raczej nie były mega dolegliwe, więc taka profilaktyka to fajna sprawa, trzeba tylko pamiętać o tym aby stosować bezpieczne zioła albo mieszanki na wzdęcia w trakcie ciąży.
Akurat jadłospis w ciąży chyba sprzyja zmniejszaniu się ilości wzdęc? No bo przecież np. tłuste danie nie są ogólnie kobietom w stanie błogosławionym, oczywiscie pomijając takie np. nadmierne spożywanie wody. Pamiętam, że jak byłam w ciązy to np. bardzo tęskniłam do schabowych smażonych na tłuszczu i nadrobiłam tę tęsknotę dopiero po urodzeniu 😀
U mnie wzdęcia w ciazy miały przyczyny hormonalne, na szczęscie zioła trochę łagodziły wtedy całom sytuacje. Piłam wtedy straaaaaasznie duzo melisy i rumianku.