Zadzwoń do nas: +48 58 351 37 91

Darmowa wysyłka każdego zamówienia!

Menopauza – jak ją rozpoznać?

Menopauza to czas, w którym organizm kobiety poddawany jest wielu zmianom kończącym okres płodności. Menopauza charakteryzuje się specyficznymi objawami. Jakimi? Dowiesz się z tego artykułu.

“Menopauza to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Niestety wiele z nich cierpi w tym momencie. Nie tylko ze względu objawów fizycznych, ale również towarzyszącemu zmianom nastrojowi. Okazuje się jednak, że dolegliwości można skutecznie łagodzić na wiele sposobów”– mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego.

Menopauza – co to jest?

Czym jest menopauza? To pytanie, które zadaje sobie wiele kobiet. Jeśli chodzi o to, czym jest menopauza, w jakim wieku się zaczyna, to warto zacząć od tego, że to cykl zmian hormonalnych, które uniemożliwiają zajście w ciążę. Zwykle rozpoczynają się po 50. roku życia. Przedwczesna menopauza następuje około 40-45 roku życia.

Objawy menopauzy – jak wyglądają?

Objawy menopauzy są najczęściej bardzo charakterystyczne i trudno je pomylić, zwłaszcza że pojawiają się w określonym wieku. Zwykle menopauza zaczyna się od tego, że miesiączka pojawia się nieregularnie. Niektóre cykle się wydłużają, inne skracają. Do najpopularniejszych objawów menopauzy należą:

  • nagłe, intensywne pocenie się (tzw. nocne poty),
  • uderzenia gorąca,
  • wzrost wagi mimo braku zmiany diety,
  • ogólne uczucie zmęczenia,
  • rozdrażnienie
  • wahania nastroju,
  • osteoporoza,
  • zaburzenia snu, najczęściej bezsenność i problemy z zasypianiem,
  • zmiany skórne,
  • suchość pochwy,
  • zmniejszone libido,
  • wypadanie włosów,
  • wzrost cholesterolu LDL.

Wszystkie wymienione objawy wynikają ze spadku stężenia poziomu estrogenów i progesteronu we krwi. Nie wszystkie objawy muszą wystąpić równocześnie. Ich występowanie jest bardzo indywidualne. Są kobiety, które łagodnie przechodzą menopauzę, inne bardzo dokuczliwie.

W jakim wieku zaczyna się menopauza?

Menopauza najczęściej dotyczy to kobiet około 50. roku życia. Przyczyną tego zjawiska są naturalne zmiany zachodzące w organizmie każdej kobiety. Podstawową przyczyną tego procesu jest zmniejszenie aktywności pęcherzykowej jajników, jak i zmiana stężenia hormonów płciowych takich jak: estrogeny i progesteron.

Menopauza – jak się ja diagnozuje?

Menopauza jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Warto jednak zgłosić się z jej objawami do lekarza ginekologa, który zwykle stwierdza jej występowanie na podstawie objawów wskazanych przez  pacjentkę. Dodatkowo może zlecić wykonanie badań laboratoryjnych, przede wszystkim poziom hormonów wytwarzanych przez jajniki (estrogeny, progesteron) oraz przysadkę mózgową (FSH – folikulotropowy).

 

Czy menopauzę się leczy?

Menopauza może wywoływać objawy o różnym nasileniu. W związku z tym niektóre kobiety potrzebują leczenia. Jeśli są zbyt dokuczliwe, można zaproponować następujące formy leczenia:

  • preparaty z fitoestrogenami, które skutecznie łagodzą nie tylko objawy fizyczne, ale wpływają również pozytywnie na kondycję psychiczną kobiety. Niestety wykazują one słabe działanie i zazwyczaj pomagają kobietom przy mało wyrażonych dolegliwościach.
  • hormonalna terapia zastępcza (HTZ) polega na podawaniu odpowiedniej dawki hormonów, głównie estrogenów. Może przyjmować postać doustną, dopochwową, przezskórną lub donosową. W przypadku kobiet, które mają problemy z układem pokarmowym lub chorobę zakrzepowo-zatorową zastosowanie znajdują plastry, które zawierają niewielką ilość hormonów.
  • zioła na menopauzę – można podzielić je na dwie grupy. W pierwszej znajdują się zioła, które w swoim składzie mają fitoestrogeny, natomiast w drugiej rośliny, które zawierają substancje czynne łagodzące objawy związane z menopauzą. Najlepiej sprawdzają się zioła takie jak: liść szałwii, melisa, trawa cytrynowa, liść borówki brusznicy. Zioła należy spożywać w formie naparów.
Zioła Działanie
Ziele kończyny łąkowej reguluje pracę gruczołów łojowych
Trawa cytrynowa  antydepresyjne, przeciwbólowe
Liść Szałwia  rozkurczowo, przeciwzapalnie
Liść Borówki brusznicy  wspiera trawienie
Liść melisy  uspokaja, relaksuje,
Ziola na zylaki

Wypróbuj
SKUTECZNĄ MIESZANKĘ ZIÓŁ NA MENOPAUZĘ MenoHerbs

Podsumowując, menopauza to okres w życiu dojrzałej kobiety, który związany jest z szeregiem specyficznych objawów, zwiastujących jej koniec płodności. Niektóre z nich mogą być bardzo dokuczliwe. Intensywność objawów jest zwykle bardzo indywidualna.

FAQ

1. Czy menopauza wiąże się z obniżeniem nastroju?

Tak, częstym objawem menopauzy jest pogorszenie nastroju i ogólnie gorsze samopoczucie- zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

2. Czy menopauza jest bolesna dla kobiety?

To zależy od wielu indywidualnych kwestii. Specyficznym objawem menopauzy nie jest jednak ból. Natomiast objawy takie jak zmęczenie, osłabienie czy uczucie gorąca mogą powodować duży dyskomfort, co może w znacznym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie kobiety.

3. Czy menopauza wiąże się ze mianami w wyglądzie kobiety?

Nie, menopauza nie powoduje, że wygląd kobiety się zmienia. Proces ma jednak znaczący wpływ na zmiany zachodzące wewnątrz organizmu. Czasami osłabienie czy gorsze samopoczucie może jednak powodować mniejszą aktywność i nadmierne łaknienie, a w konsekwencji tycie.


Bibliografia

  1. S. M. McKinlay, The normal menopause transition: an overview, Berlin 1996, s. 137-145.
  2. K. A. Matthews, Myths and realities of the menopause,  Filadelfia 1992, s. 1–9.
  3. W. H. Utian, The International Menopause menopause-related terminology definitions, Ohio 2009, s. 284-286.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

© Kredens Ziołowy
Wszelkie prawa zastrzeżone!